statystyki

Startuje projekt e-faktur w urzędach

autor: Łukasz Zalewski15.11.2016, 07:17; Aktualizacja: 15.11.2016, 09:38
Obecnie administracja odbiera głównie faktury w formie dokumentów PDF

Obecnie administracja odbiera głównie faktury w formie dokumentów PDFźródło: ShutterStock

Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło realizację projektu, którego celem jest wprowadzenie faktur elektronicznych w relacjach firm z administracją publiczną. Jak podaje MR, obecnie 95 proc. urzędów nie jest gotowych na automatyczną wymianę danych z e-faktur.

Obowiązek wprowadzenia elektronicznych faktur w administracji wynika z dyrektywy 2014/55/UE w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych. Polska i inne państwa UE mają czas na jej wdrożenie do 27 listopada 2018 r.

Ministerstwo Rozwoju zaproponowało już założenia do projektu ustawy o fakturowaniu elektronicznym w zamówieniach publicznych. Przyjął je też rząd (pisaliśmy o tym – „Zamówienia będą rozliczane elektronicznie” – DGP nr 172 z 6 września 2016 r.).

Resort rozwoju przystąpił także do tworzenia platformy pośredniczącej elektronicznego fakturowania dla sfery finansów publicznych, która pozwoli na obsługę e-faktur w administracji. Jak wyjaśnił resort w odpowiedzi na pytania DGP, chodzi o wymianę tzw. ustandaryzowanych e-faktur, a więc takich, które są zgodne z unijnym standardem i które można obsługiwać za pomocą systemów finansowo-księgowych lub ERP.

Obecnie administracja odbiera głównie faktury w formie dokumentów PDF. Mimo że wymiana ta odbywa się drogą elektroniczną (np. e-mailem), to danych nie można automatycznie przetwarzać. E-faktura w PDF jest bowiem obrazkiem dokumentu. Aby przetworzyć zawarte w niej dane, trzeba je ręcznie wprowadzić do programu.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • adam(2016-11-15 15:45) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam ciekawe artykuły: http://poleccosdobrego.blogspot.com/

    Odpowiedz
  • JPK z palucha idzie......(2016-11-15 18:20) Zgłoś naruszenie 00

    Budżetówka jest za biedna by zakupić roszeszenie programu księgowego.....klepią panny z palucha faktury do plików

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane