statystyki

Jeszcze miesiąc niepewności w sprawie aportów

autor: Patrycja Dudek14.11.2016, 07:37; Aktualizacja: 14.11.2016, 09:33

- Wyrok siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 lipca 2015 r. (sygn. akt II FSK 1172/13) rozstrzygnął ten spór na korzyść podatników, ale tylko w odniesieniu do stanu prawnego sprzed 2014 r. - mówi Piotr Paśko, prawnik w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Co jest dzisiaj przychodem wnoszącego aport do spółki kapitałowej?

Są co do tego wątpliwości, bo obowiązujące regulacje są nie do końca jasne. Wynika z nich, że przychodem aportującego jest nominalna wartość objętych udziałów, a przepisy umożliwiające organom określenie go na podstawie wartości rynkowej stosuje się odpowiednio. W związku z tym nie do końca wiadomo, czy organy są uprawnione do określenia przychodu w wysokości wartości rynkowej, gdy wartość udziałów objętych za aport jest niższa.

Wyrok siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 lipca 2015 r. (sygn. akt II FSK 1172/13) rozstrzygnął ten spór na korzyść podatników, ale tylko w odniesieniu do stanu prawnego sprzed 2014 r. Potem zmienił się jednak art. 15 ust. 1k ustawy o CIT, który reguluje zasady rozpoznawania kosztów podatkowych w odniesieniu do zbywania udziałów i akcji objętych w zamian za wkłady niepieniężne.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane