statystyki

Wynagrodzenie przysługujące płatnikowi z tytułu terminowego wpłacania PIT to dochód jednostki

autor: Elżbieta Gaździk14.11.2016, 09:47; Aktualizacja: 14.11.2016, 11:15
Pobrane w formie potrącenia środki stanowiące wyżej wymienione wynagrodzenie są dochodem jednostki.

Pobrane w formie potrącenia środki stanowiące wyżej wymienione wynagrodzenie są dochodem jednostki.źródło: ShutterStock

Pracuję od niedawna w jednostce budżetowej jako księgowa. Jak prawidłowo zaksięgować wynagrodzenie przysługujące płatnikowi z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego od osób fizycznych?

Stosownie do postanowień par. 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z 10 grudnia 2015 r. w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa płatnikowi przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego odprowadzania podatków, w tym podatku dochodowego od osób fizycznych, wynoszące 0,3 proc. kwoty podatków pobranych przez płatników. Wynagrodzenie to potrącane jest z kwoty pobranych podatków.

Pobrane w formie potrącenia środki stanowiące wyżej wymienione wynagrodzenie są dochodem jednostki, w związku z czym jednostka zobowiązana jest je przekazać na rachunek budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Uwzględniając zasady określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, ewidencja księgowa może przebiegać w sposób przedstawiony na schemacie. 

SCHEMAT


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane