statystyki

Gminy muszą zmienić sposób obliczania VAT

autor: Łukasz Zalewski09.11.2016, 07:40; Aktualizacja: 09.11.2016, 09:21
Samorządy mogą już teraz zdecydować o centralizacji swoich rozliczeń

Samorządy mogą już teraz zdecydować o centralizacji swoich rozliczeńźródło: ShutterStock

Gminy i ich jednostki oraz zakłady budżetowe będą odrębnie liczyć proporcję sprzedaży VAT mimo scentralizowania samorządowych rozliczeń w tym zakresie. Także po 2017 r.

Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT, nad którym pracuje Sejm. Przewidziano w nim uzupełnienie regulacji specustawy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1454) dotyczącej centralizacji VAT w samorządach.

Specustawa weszła w życie 1 października br. i nakłada na gminy oraz jej jednostki i zakłady budżetowe obowiązek składania od 1 stycznia 2017 r. jednej, wspólnej deklaracji VAT. Samorządy mogą już teraz zdecydować o centralizacji swoich rozliczeń. Tak zrobiły np. Poznań i Warszawa.

Specustawa wprowadziła – mimo centralizacji rozliczeń – również obowiązek odrębnego obliczania proporcji sprzedaży, czyli proporcji stosowanej dla potrzeb ustalenia zakresu odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych jednocześnie z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi z VAT (art. 90 ustawy o VAT).


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane