statystyki

Urząd powinien weryfikować wydatki nie tylko podatników, ale i biegłych

autor: Jakub Pawłowski09.11.2016, 07:40; Aktualizacja: 09.11.2016, 09:09
NSA podkreślił również, że na fakturach, które wystawili rzeczoznawcy, nie zostały wyszczególnione żadne kwoty za konkretne usługi

NSA podkreślił również, że na fakturach, które wystawili rzeczoznawcy, nie zostały wyszczególnione żadne kwoty za konkretne usługiźródło: ShutterStock

Prezydent miasta nie może żądać od podatnika ponad 22 tys. zł za opinię rzeczoznawcy, której nie można potem uwzględnić w postępowaniu – orzekł NSA.

Sądy konsekwentnie podkreślają, że nie można bezkrytycznie akceptować wysokości wynagrodzenia za usługi biegłych. Takie stanowisko zaprezentował m.in. NSA w wyrokach z 1 czerwca 2016 r. (sygn. akt II FSK 1099/14) i 29 stycznia 2016 r. (sygn. akt II FSK 2997/13).

Najnowsza sprawa miała swój początek jeszcze w 2008 r. Prezydent miasta wszczął wtedy postępowanie wobec dużej spółki telekomunikacyjnej, bo miał wątpliwości co do deklarowanej przez nią podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Postanowił więc powołać dwóch rzeczoznawców technicznych. Zlecił im wydanie opinii, czy linie telekomunikacyjne umieszczone w kanalizacji kablowej – które są położone na terenie gminy i pozostają we władaniu spółki – są budowlą w rozumieniu art. 3 pkt 3 prawa budowlanego. Klasyfikacja ta miała kluczowe znaczenie na gruncie podatku od nieruchomości. W świetle ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu nie podlegają bowiem wszystkie obiekty budowlane, ale właśnie m.in. budowle.

Oprócz tego rzeczoznawcy mieli również określić wartość kabli w kanalizacji. Zrobili więc ekspertyzę, w której wycenili je na około 24 mln zł.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane