Poradnia podatkowa z 7 listopada 2016

autor: Marcin Łukasiewicz, Rafał Styczyński07.11.2016, 09:37; Aktualizacja: 07.11.2016, 09:56
rozliczenia podatkowe

Dlaczego wydatki na wystrój sklepu mogą być kosztem uzyskania przychodów?źródło: ShutterStock

● Dlaczego wydatki na wystrój sklepu mogą być kosztem uzyskania przychodów

● Jaką stawką spółdzielnia powinna amortyzować oczyszczalnię ścieków

● Dla jakich samochodów należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu

● Prowadzę sklep z ubraniami dla dzieci. Z okazji świąt dekorujemy go tematycznie np. na święta Bożego Narodzenia czy Halloween. Czy wydatki na zakup dekoracji mogą stanowić koszt?

Rafał Styczyński, doradca podatkowy

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tych kosztów. Przy czym związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek może się obiektywnie przyczynić do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Co do zasady wydatki na zakup dekoracji świątecznych sklepu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Są one bowiem racjonalne i w pełni uzasadnione. Atmosfera świąt, jaka udziela się konsumentom, powoduje, że wydają oni pieniądze częściej i chętniej. W budowaniu takiej wspomagającej sprzedaż atmosfery, a tym samym w zwiększaniu przychodów przedsiębiorców wykorzystujących tę prawidłowość, zasadniczą rolę odgrywają właśnie gadżety nawiązujące do motywów świąt.

Jednak należy pamiętać, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Ustawa o PIT nie definiuje terminu „reprezentacja”, dlatego też należy się posłużyć wykładnią językową tego pojęcia. Przez reprezentację rozumie się okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia związaną ze stanowiskiem, pozycją społeczną. Należy przyjąć, że reprezentacja to zatem wszelkie działania mające na celu budowanie i promowanie pozytywnego wizerunku podatnika jako podmiotu gospodarczego, co może się przyczynić do zwiększenia sprzedaży oferowanych przez niego dóbr i usług.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane