statystyki

Poradnia rachunkowa z 12 czerwca 2017 r.

autor: Agata Piłat12.06.2017, 11:10; Aktualizacja: 12.06.2017, 11:14
W przypadku szkoły wyższej wydatki poniesione na przebudowę wewnętrznej sieci wodociągowej zlokalizowanej na terenie kampusu uczelni będą stanowiły wydatek strukturalny, który należy ująć w obszarze XIII

W przypadku szkoły wyższej wydatki poniesione na przebudowę wewnętrznej sieci wodociągowej zlokalizowanej na terenie kampusu uczelni będą stanowiły wydatek strukturalny, który należy ująć w obszarze XIIIźródło: ShutterStock

Czy w sprawozdaniu Rb-WSa trzeba ujmować wkład unijny? Poniżej znajdują się odpowiedzi na inne problematyczne kwestie związane z rozliczeniami.

● Środki zaliczane do wkładu krajowego w ramach nowej perspektywy finansowej 2014–2020 nie powinny być zaliczane do wydatków strukturalnych. Osoba zajmująca się projektami unijnymi poinformowała mnie, że wkład krajowy, wkład unijny i wkład własny to trzy różne rzeczy. Jak zatem należy postąpić z wydatkowanymi środkami własnymi, które nie są tym samym, co wkład krajowy? Czy środki zaliczane do wkładu własnego (nie krajowe), ponoszone w ramach realizacji projektów w ramach nowej perspektywy finansowej zaliczamy do wydatków strukturalnych?

W tym przypadku istotny jest zapis zawarty w paragrafie 1 ust. 1 załącznika nr 40 rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej stanowiącego „Instrukcję sporządzania sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych”. Zgodnie z nim: „Jednostka sporządza sprawozdanie z wydatków strukturalnych poniesionych z krajowych środków publicznych. W sprawozdaniu tym nie uwzględnia się wydatków związanych z realizacją projektów w ramach perspektywy finansowej 2014–2020”.

Z powyższego wynika, że w przypadku realizacji projektów w ramach perspektywy finansowej 2014–2020, w sprawozdaniu Rb-WSa lub Rb-WSb jednostka nie powinna ujmować ani wkładu unijnego, ani wkładu krajowego, ani wkładu własnego.

Podstawa prawna

Rozporządzenie ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. poz. 119 ze zm.).

● Ośrodek pomocy społecznej ponosi wydatki na świadczenia rzeczowe wypłacane usamodzielniającym się wychowankom placówek opiekuńczo-wychowawczych. Czy stanowią one wydatek strukturalny?


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane