statystyki

VAT od medycyny to niekończąca się telenowela

autor: Mariusz Szulc, Radosław Maćkowski07.11.2016, 09:37; Aktualizacja: 07.11.2016, 09:51
VAT

Stosowanie zwolnienia z VAT do zabiegów medycznych służących celom estetycznym wiąże się ze znacznym ryzykiem zakwestionowania tej preferencji przez organy podatkowe.źródło: ShutterStock

Zwolnienie z VAT zabiegów chirurgii plastycznej budziło i nadal budzi kontrowersje. Szczególnie że sądy nierzadko różnią się w swojej wykładni. Podobnie jest z organami podatkowymi.

Wydaje się, że zarówno Trybunał Sprawiedliwości UE, polskie sądy administracyjne, jak i nasze organy podatkowe przez takie, a nie inne brzmienie przepisów dyrektywy VAT zostały obarczone bardzo poważnym i trudnym zadaniem polegającym na konieczności fachowego oceniania skuteczności określonych terapii medycznych. Należy zadać pytanie, czy organy podatkowe, ale i, z całym szacunkiem, także sądy mają odpowiedni aparat do oceny tego, czy dana terapia spełnia cel terapeutyczny lub profilaktyczny. Wiedza medyczna, sposoby leczenia i sprzęt medyczny czy farmaceutyki rozwijają się tak szybko, że nawet niektórzy lekarze mogą mieć problemy z nadążaniem za wszystkimi nowinkami w swojej specjalizacji medycznej. A co dopiero urzędnik, który jednego dnia ocenia skuteczność leczenia za pomocą komórek macierzystych, a drugiego musi zdecydować, czy zabieg pomniejszenia biustu ma tylko walor estetyczny, czy także profilaktyczno-terapeutyczny (poprzez odciążenie kręgosłupa). Na przykładzie zabiegów chirurgii plastycznej widać, jak trudna jest to materia. Można też postawić tezę, że taki kształt przepisów VAT będzie rodził kolejne wątpliwości dotyczące zasad stosowania zwolnienia z VAT nie tylko dla tego typu usług medycznych.

Trochę historii

Powyższe kontrowersje w polskim prawie podatkowym wynikały przede wszystkim ze zmiany przepisów VAT określających zasady stosowania zwolnień w odniesieniu do szeroko rozumianych usług medycznych (nie tylko zabiegów chirurgii kosmetycznej czy plastycznej). W styczniu 2011 r. zaczęły obowiązywać przepisy VAT, w których ustawodawca w sposób opisowy (a nie jak przed 2011 r. odwołując się do klasyfikacji PKWiU) określił zakres podmiotowy i przedmiotowy zwolnienia z VAT. Zmiana ta miała na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnych przepisów oraz wyroków TSUE wydanych w tym zakresie.

W rezultacie jeśli podatnik VAT chciał stosować od 1 stycznia 2011 r. zwolnienie z VAT, musiał spełniać jednocześnie podmiotowy i przedmiotowy zakres tegoż zwolnienia. Zakres podmiotowy zwolnienia w obecnym brzmieniu obejmuje m.in. podmioty lecznicze wykonujące działalność leczniczą (art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT), a także m.in.: lekarzy, pielęgniarki oraz pozostałe osoby wykonujące inne zawody medyczne, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT).

Z kolei zakres przedmiotowy ww. zwolnienia z VAT obejmuje usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia wykonywane przez ww. podmioty. Inaczej mówiąc, zwolnieniu z VAT podlegają usługi wykonywane przez odpowiednie podmioty (podmioty lecznicze, lekarzy, pielęgniarki itd.), które mają cel terapeutyczny lub profilaktyczny.

Problematyczne usługi


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane