statystyki

Niższy podatek: Sam ultrasonograf nie wystarczy - potrzebne jest oprogramowanie

autor: Jakub Pawłowski27.07.2016, 07:34; Aktualizacja: 27.07.2016, 09:05
Spór dotyczył oprzyrządowania do ultrasonografów sprowadzanych z Korei Południowej.

Spór dotyczył oprzyrządowania do ultrasonografów sprowadzanych z Korei Południowej.źródło: ShutterStock

Preferencyjna stawka podatkowa dotyczy nie tylko wyrobów medycznych, ale i dodatkowego wyposażenia, które tworzy z nimi jedną całość – orzekł WSA w Warszawie.

Spór dotyczył oprzyrządowania do ultrasonografów sprowadzanych z Korei Południowej. Były to m.in. ekrany LED, do których było podłączone urządzenie główne, sondy przeznaczone do konkretnych badań, specjalna klawiatura i oprogramowanie do odczytywania wyników.

Problem polegał na tym, że nie zostały one wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, w którym opisane są towary i usługi objęte niższą stawką podatku. Pod pozycją 105 skatalogowano jedynie wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych z zastrzeżeniem, że muszą być one dopuszczone do obrotu na terytorium Polski.

Spółka powołała się zatem na art. 132 ustawy o wyrobach medycznych, który mówi, że na gruncie odrębnych przepisów – w tym wypadku byłaby to ustawa o VAT – za wyroby medyczne uznaje się również m.in. wyposażenie wchodzące w ich skład.

Argumentacji tej nie podzielił dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Stwierdził, że dostawa wyposażenia dodatkowego jest objęta podstawową stawką, bo preferencja dotyczy tylko sprzętu i urządzeń, które spełniają definicję wyrobu medycznego z ustawy o wyrobach medycznych. A w świetle art. 2 ust. 1 pkt 33 tej ustawy za taki wyrób uznaje się artykuły specjalne, przeznaczone do stosowania łącznie z wyrobem medycznym, które umożliwiają używanie go zgodnie z przewidzianym zastosowaniem.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane