statystyki

Niższy podatek: Sam ultrasonograf nie wystarczy - potrzebne jest oprogramowanie

autor: Jakub Pawłowski27.07.2016, 07:34; Aktualizacja: 27.07.2016, 09:05
Spór dotyczył oprzyrządowania do ultrasonografów sprowadzanych z Korei Południowej.

Spór dotyczył oprzyrządowania do ultrasonografów sprowadzanych z Korei Południowej.źródło: ShutterStock

Preferencyjna stawka podatkowa dotyczy nie tylko wyrobów medycznych, ale i dodatkowego wyposażenia, które tworzy z nimi jedną całość – orzekł WSA w Warszawie.

Spór dotyczył oprzyrządowania do ultrasonografów sprowadzanych z Korei Południowej. Były to m.in. ekrany LED, do których było podłączone urządzenie główne, sondy przeznaczone do konkretnych badań, specjalna klawiatura i oprogramowanie do odczytywania wyników.

Problem polegał na tym, że nie zostały one wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, w którym opisane są towary i usługi objęte niższą stawką podatku. Pod pozycją 105 skatalogowano jedynie wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych z zastrzeżeniem, że muszą być one dopuszczone do obrotu na terytorium Polski.

Spółka powołała się zatem na art. 132 ustawy o wyrobach medycznych, który mówi, że na gruncie odrębnych przepisów – w tym wypadku byłaby to ustawa o VAT – za wyroby medyczne uznaje się również m.in. wyposażenie wchodzące w ich skład.

Argumentacji tej nie podzielił dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Stwierdził, że dostawa wyposażenia dodatkowego jest objęta podstawową stawką, bo preferencja dotyczy tylko sprzętu i urządzeń, które spełniają definicję wyrobu medycznego z ustawy o wyrobach medycznych. A w świetle art. 2 ust. 1 pkt 33 tej ustawy za taki wyrób uznaje się artykuły specjalne, przeznaczone do stosowania łącznie z wyrobem medycznym, które umożliwiają używanie go zgodnie z przewidzianym zastosowaniem.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane