statystyki

Nie było oszustwa, nie będzie podatku w kraju wywozu

autor: Mariusz Szulc31.10.2016, 18:00
vat

Transakcja była wprawdzie realna, nie doszło do oszustwa, ale przy jej rozliczeniu przedsiębiorca nie podał swojego hiszpańskiego numeru VATźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który przemieścił towar w ramach własnej firmy do innego kraju unijnego, nie straci prawa do zwolnienia z VAT za niepodanie numeru ewidencyjnego, pod jakim działa w państwie przeznaczenia.

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Chodziło o niemieckiego przedsiębiorcę działającego także w Hiszpanii. Tam właśnie wysłał on swój firmowy samochód w celu jego sprzedaży. Zostało to potwierdzone listem towarowym CMR. Takie przemieszczenie w ramach firmy działającej w dwóch krajach unijnych jest szczególnym rodzajem transakcji wewnątrzwspólnotowej.

Przedsiębiorca uważał, że w związku z tym może korzystać w Niemczech ze zwolnienia z VAT, tak jak przy każdej innej wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (w Polsce byłaby to stawka 0 proc.). Innego zdania był tamtejszy fiskus, który uznał, że podatek powinien być rozliczony, bo doszło do zwykłej dostawy krajowej. Transakcja była wprawdzie realna, nie doszło do oszustwa, ale przy jej rozliczeniu przedsiębiorca nie podał swojego hiszpańskiego numeru VAT. Tymczasem, zgodnie z niemieckim prawem, miało to dodatkowo potwierdzać, że doszło do przemieszczenia towaru do innego kraju UE, gdzie byłby on wykorzystany do czynności opodatkowanych.

Sąd Monachium uznał jednak, że przedsiębiorca popełnił zwykły, formalny błąd. Stwierdził, że niepodanie numeru VAT jego firmy w Hiszpanii miałoby znaczenie tylko wtedy, gdyby istniało poważne podejrzenie oszustwa. W tej sprawie tak nie było, do przemieszczenia faktycznie doszło – zwrócił uwagę sąd. O potwierdzenie tego zwrócił się jednak do Trybunału Sprawiedliwości UE.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane