statystyki

Rynek edukacyjny walczy o VAT. Fiskus nie odpuszcza

autor: Mariusz Szulc, Patrycja Dudek31.10.2016, 07:45; Aktualizacja: 31.10.2016, 09:43
Polski przepis zwalnia z podatku usługi prowadzone „w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach”

Polski przepis zwalnia z podatku usługi prowadzone „w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach”źródło: ShutterStock

Usługa szkoleniowa jest bez podatku tylko wtedy, gdy nad jej organizacją czuwa państwo – twierdzą organy podatkowe. Końca sporu nie widać.

Rozwiązanie mogłaby przynieść nowelizacja ustawy VAT, której projekt przyjął w ubiegłym tygodniu rząd. Ale na ten temat nie ma w dokumencie ani słowa.

Fiskus postanowił rozwiązać problem innych branż – budowlanej oraz związanej z ubezpieczeniami. Zaproponował, aby pierwszą objąć mechanizmem odwrotnego obciążenia, a w drugiej wykreślić zwolnienie dla firm zajmujących się likwidacją szkód.

Na jednoznaczne uregulowanie przepisów liczyła też branża szkoleniowa, zwłaszcza że w jej sprawie Trybunał Sprawiedliwości UE orzekał już w 2013 r. (sygn. akt C-319/12, MDDP). Wyrok TSUE miał zakończyć spory w tym zakresie. W praktyce dolał tylko oliwy do ognia.

Gorzej niż w Unii

Problem wynika z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT, który nie oddaje sensu przepisu dyrektywy o VAT (art. 132 ust. 1 lit. i).

Polski przepis zwalnia z podatku usługi prowadzone „w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach”. Przedsiębiorcy są przekonani, że chodzi o regulacje branżowe. Przykładowo okręgowa izba radców prawnych uważa, że ma prawo do preferencji, ponieważ szkoli aplikantów na podstawie ustawy o radcach prawnych i stosownych uchwał samorządu.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane