statystyki

Rynek edukacyjny walczy o VAT. Fiskus nie odpuszcza

autor: Mariusz Szulc, Patrycja Dudek31.10.2016, 07:45; Aktualizacja: 31.10.2016, 09:43
Polski przepis zwalnia z podatku usługi prowadzone „w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach”

Polski przepis zwalnia z podatku usługi prowadzone „w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach”źródło: ShutterStock

Usługa szkoleniowa jest bez podatku tylko wtedy, gdy nad jej organizacją czuwa państwo – twierdzą organy podatkowe. Końca sporu nie widać.

Rozwiązanie mogłaby przynieść nowelizacja ustawy VAT, której projekt przyjął w ubiegłym tygodniu rząd. Ale na ten temat nie ma w dokumencie ani słowa.

Fiskus postanowił rozwiązać problem innych branż – budowlanej oraz związanej z ubezpieczeniami. Zaproponował, aby pierwszą objąć mechanizmem odwrotnego obciążenia, a w drugiej wykreślić zwolnienie dla firm zajmujących się likwidacją szkód.

Na jednoznaczne uregulowanie przepisów liczyła też branża szkoleniowa, zwłaszcza że w jej sprawie Trybunał Sprawiedliwości UE orzekał już w 2013 r. (sygn. akt C-319/12, MDDP). Wyrok TSUE miał zakończyć spory w tym zakresie. W praktyce dolał tylko oliwy do ognia.

Gorzej niż w Unii

Problem wynika z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT, który nie oddaje sensu przepisu dyrektywy o VAT (art. 132 ust. 1 lit. i).

Polski przepis zwalnia z podatku usługi prowadzone „w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach”. Przedsiębiorcy są przekonani, że chodzi o regulacje branżowe. Przykładowo okręgowa izba radców prawnych uważa, że ma prawo do preferencji, ponieważ szkoli aplikantów na podstawie ustawy o radcach prawnych i stosownych uchwał samorządu.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane