Podatnicy powinni dobrze się przygotować do zmian w VAT. Jeśli kupią lub sprzedadzą towar oszustowi, mogą narazić się na ogromne straty biznesowe.
Może to dotyczyć wszystkich przedsiębiorców – od prowadzących jednoosobową działalność po duże podmioty. Takie mogą być skutki zmian, jakie przewiduje projekt dużej nowelizacji VAT. Zakłada on możliwość wykreślenia z rejestru VAT podatników w pięciu przypadkach (patrz ramka). Najwięcej kontrowersji wzbudzają jednak dwa z nich. Z rejestru będzie można usunąć podatnika wystawiającego faktury lub ich korekty, które nie dokumentowały rzeczywistej sprzedaży (puste faktury), a także takiego, który nie dochował należytej staranności przy doborze kontrahentów – a więc prowadząc biznes, wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że dostawcy lub nabywcy, od których kupił lub którym sprzedał towar, działali w celu wyłudzenia VAT.
Intencją projektodawców (Ministerstwa Finansów) jest, by przepisy uderzyły w oszustów podatkowych, którzy jedynie podszywają się pod podatników, a ich celem jest wyłudzenie VAT. – Chęć uniemożliwienia nieuczciwym podmiotom dalszego handlu i wyłudzania podatku jest zrozumiała – uważa Dorota Pokrop, doradca podatkowy i partner w EY.