Projekt zmian kodeksu karnego, który zakłada zaostrzenie kar za puste faktury, jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Nowelizacja ma uderzyć w przestępców czerpiących zyski z wyłudzania zwrotu VAT. Jednak obawiają się jej też zwykli przedsiębiorcy, którzy często padają ofiarą oszustów. Maksymalną karą ma być 25 lat pozbawienia wolności. To oznacza, że zagrożony nią czyn będzie zbrodnią, tak jak są nią zabójstwo, przestępstwo przeciwko pokojowi lub ludzkości czy przestępstwa wojenne.
Obecnie sąd może w pewnych okolicznościach i przy nadzwyczajnym obostrzeniu kary orzec za przestępstwa skarbowe 25 lat pozbawienia wolności. W praktyce jednak sądy nie zasądzają takich kar. Ostatnie rekordowo wysokie wyroki Sądu Okręgowego w Olsztynie to skazania na 10 lat więzienia. Dlaczego tak się dzieje?
Andrzej Reczka Kary 10–12 lat pozbawienia wolności to ewenement. Ze statystyk Prokuratury Krajowej wynika, że skazania na bezwzględne pozbawienie wolności są rzadkością. W ogóle jest mało skazań na karę pozbawienia wolności, a jeśli już, to sąd zwykle orzeka o jej zawieszeniu.