statystyki

Benzyny lakowe bez akcyzy. Pytanie, co z ekstrakcyjnymi

autor: Agnieszka Pokojska19.10.2016, 07:08; Aktualizacja: 19.10.2016, 08:39
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

Z opublikowanego projektu rozporządzenia wynika jednak, że na benzyny lakowe i przemysłowe o kodzie CN 2710 1221 nie będzie wymagana koncesja paliwowa. Nie ma więc wątpliwości, że w tym przypadku akcyza nie grozi.źródło: ShutterStock

Dostawcy surowców do produkcji farb i lakierów mogą spać spokojnie. Z opublikowanego projektu rozporządzenia nie wynika, żeby mieli płacić podatek akcyzowy.

Nowelizacja prawa energetycznego zawiera nową definicję paliw ciekłych, wśród których pojawiły się m.in. benzyny lakowe i przemysłowe oraz inne nafty. Ustawa zobowiązała ministra energii do określenia w rozporządzeniu katalogu paliw ciekłych, na obrót którymi trzeba uzyskać koncesję.

Dostawcy surowców do produkcji farb i lakierów obawiali się, że jeżeli w rozporządzeniu pojawią się benzyny lakowe i przemysłowe, to oprócz tego, że będą musieli mieć na nie koncesję, będą też płacić od nich akcyzę tak jak od paliw silnikowych (1822 zł za 1000 litrów). Dziś benzyny lakowe i przemysłowe są ze stawką 0 proc. akcyzy. O obawach branży w artykule „Akcyza może zagrozić branży rozpuszczalników, farb i lakierów” (DGP nr 168/2016 ).


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane