statystyki

Import paliwa pod specjalnym nadzorem

autor: Mariusz Szulc03.08.2016, 07:44; Aktualizacja: 03.08.2016, 09:07
granica Polski

Wyborcy posłanki donoszą jej, że celnicy rzadko kontrolują kierowców pod kątem tego, czy np. wykorzystując „umowę o małym ruchu granicznym” z Rosją, nie przewożą paliwa w celach zarobkowych.źródło: ShutterStock

Tylko około 3 proc. kontrolowanych przez celników kierowców samochodów przewożących paliwo spoza UE łamało przepisy. Służba Celna pracuje więc dobrze, ale resort finansów i tak wzmocni nadzór nad tym, jak wykonuje obowiązki – zapowiedział wiceminister finansów Marian Banaś.

Odpowiedział w ten sposób na poselską interpelację, w której zwrócono uwagę, że do Polski wjeżdżać ma „szerokim strumieniem” nielegalne paliwo.

Posłanka Anna Białkowska z Platformy Obywatelskiej przypomniała, że co do zasady bez podatku wwieźć można do naszego kraju tylko paliwo znajdujące się w standardowym zbiorniku zamontowanym w aucie. Aby uniknąć VAT, cła i akcyzy, nie powinno ono być też wykorzystane w celach handlowych.

Tymczasem wyborcy posłanki donoszą jej, że celnicy rzadko kontrolują kierowców pod kątem tego, czy np. wykorzystując „umowę o małym ruchu granicznym” z Rosją, nie przewożą paliwa w celach zarobkowych. Chodzi o sytuację, gdy dana osoba nawet kilkakrotnie przekracza tego samego dnia granicę kraju i kupuje tam tańsze paliwo. Przewozi je następnie do Polski, deklarując, że wykorzystuje je na własny użytek, nie płaci od tego danin, a następnie sprzedaje po korzystnej cenie. Zdaniem posłanki celnicy nie robią wystarczająco dużo, aby zwalczyć taki proceder.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane