statystyki

Import paliwa pod specjalnym nadzorem

autor: Mariusz Szulc03.08.2016, 07:44; Aktualizacja: 03.08.2016, 09:07
granica Polski

Wyborcy posłanki donoszą jej, że celnicy rzadko kontrolują kierowców pod kątem tego, czy np. wykorzystując „umowę o małym ruchu granicznym” z Rosją, nie przewożą paliwa w celach zarobkowych.źródło: ShutterStock

Tylko około 3 proc. kontrolowanych przez celników kierowców samochodów przewożących paliwo spoza UE łamało przepisy. Służba Celna pracuje więc dobrze, ale resort finansów i tak wzmocni nadzór nad tym, jak wykonuje obowiązki – zapowiedział wiceminister finansów Marian Banaś.

Odpowiedział w ten sposób na poselską interpelację, w której zwrócono uwagę, że do Polski wjeżdżać ma „szerokim strumieniem” nielegalne paliwo.

Posłanka Anna Białkowska z Platformy Obywatelskiej przypomniała, że co do zasady bez podatku wwieźć można do naszego kraju tylko paliwo znajdujące się w standardowym zbiorniku zamontowanym w aucie. Aby uniknąć VAT, cła i akcyzy, nie powinno ono być też wykorzystane w celach handlowych.

Tymczasem wyborcy posłanki donoszą jej, że celnicy rzadko kontrolują kierowców pod kątem tego, czy np. wykorzystując „umowę o małym ruchu granicznym” z Rosją, nie przewożą paliwa w celach zarobkowych. Chodzi o sytuację, gdy dana osoba nawet kilkakrotnie przekracza tego samego dnia granicę kraju i kupuje tam tańsze paliwo. Przewozi je następnie do Polski, deklarując, że wykorzystuje je na własny użytek, nie płaci od tego danin, a następnie sprzedaje po korzystnej cenie. Zdaniem posłanki celnicy nie robią wystarczająco dużo, aby zwalczyć taki proceder.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane