statystyki

Jak rozliczyć nabycie usługi deratyzacji pomieszczeń

autor: Marcin Szymankiewicz17.10.2016, 11:16; Aktualizacja: 17.10.2016, 11:46
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zapłaty za przedmiotowe usługi spółka zamierza dokonać na początku listopada 2016 r., a otrzymana faktura nie zawiera wyrazów „metoda kasowa”źródło: ShutterStock

ABC sp. z o.o. nabyła od firmy X usługę deratyzacji budynku. Znajduje się w nim siedziba spółki ABC. Usługa została wykonana 17 października 2016 r. Na udokumentowanie wykonanej usługi firma X wystawiła 17 października 2016 r. fakturę na kwotę brutto 1230 zł, w tym VAT 230 zł. Niestety otrzymana 24 października 2016 r. faktura zawierała pomyłkę w numerze NIP spółki ABC (tzw. czeski błąd – przestawienie kolejności dwóch cyfr). Zapłaty za wykonaną usługę spółka zamierza dokonać na początku listopada 2016 r. Jak spółka powinna rozliczyć na gruncie CIT i VAT nabytą usługę deratyzacji? Spółka zajmuje się sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną (proporcja wstępna stosowana dla 2016 r. wynosi 80 proc.). Spółka otrzymuje od kontrahentów odszkodowania, odsetki za zwłokę i kary umowne. Czy powinna także stosować prewskaźnik? VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza miesięcznie.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT).

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (zob. art. 90 ust. 2 ustawy o VAT).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka zajmuje się zarówno sprzedażą zwolnioną, jak i opodatkowaną VAT, a nabyta usługa dotyczyła pomieszczeń budynku, w którym znajduje się jej siedziba. Zatem nabyta usługa deratyzacji powinna być rozliczona według struktury zakupów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że proporcja wstępna dla 2016 r. wynosi dla spółki ABC 80 proc. Kwota podatku naliczonego do odliczenia z tytułu nabycia usług deratyzacji wyniesie zatem 184 zł (230 zł x 80 proc.).


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane