statystyki

Kiedy należy rozliczać korekty faktur

autor: Monika Stachurska-Waga17.10.2016, 11:16; Aktualizacja: 17.10.2016, 12:08
Przepisy ustawy o CIT w znowelizowanym brzmieniu stosuje się również do korekty przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów, uzyskanych lub poniesionych przed dniem wejścia w życie tej ustawy, tj. przed 1 stycznia 2016 r.

Przepisy ustawy o CIT w znowelizowanym brzmieniu stosuje się również do korekty przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów, uzyskanych lub poniesionych przed dniem wejścia w życie tej ustawy, tj. przed 1 stycznia 2016 r.źródło: ShutterStock

O właściwym momencie decyduje to, czy wystawienie dokumentu ma na celu sprostowanie błędu rachunkowego lub innej oczywistej omyłki, czy też jest rezultatem późniejszych zdarzeń.

Zgodnie z art. 12 ust. 3j oraz art. 15 ust. 4i wprowadzonymi od 1 stycznia 2016 r. do ustawy o CIT moment ujęcia faktury korygującej, zarówno po stronie przychodów, jak i kosztów podatkowych, powinien być uzależniony od następujących okoliczności:

- jeżeli pierwotnie sporządzona faktura błędnie dokumentowała stan faktyczny (zawierała pomyłki np. w ilości, cenie lub kwocie VAT), co w konsekwencji oznacza, że korekta ma na celu sprostowanie błędu lub innej oczywistej omyłki, to korekta powinna być rozliczona wstecz, tj. w okresie, w którym wystąpił przychód lub zostały poniesione koszty uzyskania przychodów na podstawie faktury pierwotnej;

- jeżeli faktura pierwotna prawidłowa dokumentowała zdarzenie gospodarcze, które miało miejsce w dacie jej wystawienia, a faktura korygująca została wystawiona w wyniku późniejszych zdarzeń, a więc okoliczności mających wpływ na zmianę przychodów lub kosztów uzyskania przychodów powstałych już po wystawieniu faktury pierwotnej, takich jak np. obniżenie ceny, udzielenie rabatu czy zwrotu towaru, to fakturę korygującą należy rozliczyć w bieżącym okresie rozliczeniowym, tj. w dacie jej wystawienia (przychód) lub otrzymania (koszt podatkowy).

W obrocie gospodarczym powszechnie stosowanymi są zarówno faktury korygujące, jak i inne dokumenty skutkujące obniżeniem podstawy opodatkowania czy zwiększające wartość pierwotnej sprzedaży. Ustawodawca postanowił, że omawiane regulacje będą odnosiły się również do tych dokumentów.

Jeżeli w bieżącym okresie rozliczeniowym, w którym ma zostać rozliczona wystawiona faktura korygująca, podatnik nie osiągnął przychodów lub osiągnięte przychody są niższe od kwoty zmniejszenia, to jest obowiązany zwiększyć koszty uzyskania przychodów o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone przychody. Tak wynika z art. 12 ust. 3k oraz art. 15 ust. 4j ustawy o CIT.

Analogicznie jest w przypadku kosztów. Jeżeli w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał dokument korygujący, podatnik nie poniesie kosztów podatkowych lub osiągnięte koszty będą niższe od kwoty zmniejszenia, to powstanie obowiązek zwiększenia przychodów o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane