statystyki

PCC: Notariusz zapłaci za złe naliczenie podatku

autor: Patrycja Dudek13.10.2016, 07:44; Aktualizacja: 13.10.2016, 09:00
Skoro notariusz nieprawidłowo obliczył i pobrał podatek, to sam będzie musiał dopłacić różnicę

Skoro notariusz nieprawidłowo obliczył i pobrał podatek, to sam będzie musiał dopłacić różnicęźródło: ShutterStock

Notariusz, który przy zniesieniu współwłasności pobrał PCC od kwoty wynikającej z umowy, a nie od rzeczywistej ceny, będzie musiał dopłacić daninę za swoich klientów – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego

Sprawa dotyczyła notariusza, przed którym zawierana była umowa znosząca współwłasność nieruchomości. Dom był wart 360 tys. zł i należał w równych częściach do dwóch osób. Po zniesieniu współwłasności przeszedł w ręce jednego z dotychczasowych współwłaścicieli, który za przejęcie połowy udziałów wypłacił rzekomo tylko 44 tys. zł. W rzeczywistości udziały te były warte 180 tys. zł.

Notariusz pobrał od tej kwoty dwa procent podatku. W związku z tym wpłacił na rachunek urzędu skarbowego 880 zł. Uznał, że podstawę opodatkowania przy umowach o zniesienie współwłasności i dział spadku ustala się na podstawie umowy dotyczącej spłat lub dopłat (art. 1 ust.1 pkt 1 lit f ustawy o PCC, t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 223 ze zm.).

Naczelnik urzędu skarbowego w Białymstoku stwierdził jednak, że notariusz pobrał i wpłacił za mało podatku, bo powinien go obliczyć nie od kwoty ustalonej w umowie, tylko od wartości rynkowej, czyli od 180 tys. zł.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Rejent(2016-10-13 13:14) Zgłoś naruszenie 40

  Nie czytałem całego artykułu bo nie mam dostępu, ale jasno z przepisów PCC wynika, że przy odpłatnym zniesieniu współwłasności notariusz pobiera podatek od wartości rynkowej nabytego udziału, a nie od kwoty spłaty, którą podały strony (nieruchomość warta 360 tys i tyle w akcie podano, 2 współwłaścicieli po 1/2, nabywa całość 1 współwłaściciel, nabył 180 tys, spłata była 50 tys, podatek pobiera się nie od spłaty a od wartości) Natomiast jeżeli strony w umowie podały, że nieruchomość była warta tyle co spłata i wprowadzili notariusza w błąd co do wartości rynkowej to NSA poszedł mocno po bandzie.

  Odpowiedz
 • Szczepan(2016-10-13 13:00) Zgłoś naruszenie 31

  czy to znaczy, że Notariusz m teraz każdorazowo samodzielnie wyceniać wartość rynkową nieruchomości ?

  Odpowiedz
 • czytelnik(2016-10-15 14:50) Zgłoś naruszenie 10

  No cóż, nawet po przeczytaniu całej treści nie wynika z niej jednoznacznie co podały w akcie notarialnym strony :-(( Gdyby autor jednoznacznie to wyjaśnił -s prawa była by jasna. Powyższy tekst niestety niczego nie wyjaśnia. Podejrzewam jednak, że wartość nieruchomości strony określiły w akcie notarialnym i dlatego takie orzeczenie. Gdyby tak nie było - to wyrok jest co najmniej dziwny, ponieważ notariusz nie ma żadnych uprawnień i narzędzi do badania czy cena podana przez strony odpowiada "wartości". takie uprawnienie ma US.

  Odpowiedz
 • czytelnik(2016-10-15 14:17) Zgłoś naruszenie 10

  Też nie czytałem całej treści, ale dla mnie problem polega na tym, że nie wiem czy strony umowy podały wartość nieruchomości 360tys. w akcie. Jeśli tak było to notariusz popełnił błąd i wyrok jest oczywisty. Jeśli jednak tak nie było to notariusz przyjął, że spłata w wysokości 44 tys.zł stanowi wartość udziału i od niej pobrał PCC. US ma prawo badać przez 5 lat czy cena podana w akcie odpowiada wartości i w razie rozbieżności wezwać strony do dopłaty PCC.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane