statystyki

Lepiej przejąć udziały za środek trwały: Dochód będzie mniejszy

autor: Patrycja Dudek27.07.2016, 07:34; Aktualizacja: 27.07.2016, 09:07
podatki, formularz, kalkulator

Sprawa dotyczyła podatniczki, która dostała w darowiźnie działkę z budynkiem wczasowym.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który wnosi do spółki nieruchomość otrzymaną wcześniej w darowiźnie i niewykorzystywaną w działalności gospodarczej, nie pomniejszy przychodu z akcji o wartość tej darowizny – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która dostała w darowiźnie działkę z budynkiem wczasowym. Rok później kobieta wniosła nieruchomość aportem do spółki z o.o., obejmując w zamian jej udziały. Na skutek tego powstał u niej przychód (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT).

Podatniczka pomniejszyła go o wartość darowizny. Dzięki temu nie zapłaciła podatku, bo wartość darowizny była równa wartości nominalnej otrzymanych przez nią udziałów. Powołała się na art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o PIT, który w przypadku objęcia udziałów za wkład niepieniężny, gdy jego przedmiotem są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, pozwala zaliczać do kosztów wartość początkową przedmiotu wkładu pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne.

Dyrektor urzędu kontroli skarbowej stwierdził jednak, że kosztem mogły być tylko opłaty związane ze sporządzeniem umowy darowizny (opłata sądowa i wynagrodzenie notariusza). – Przepis, na który powołuje się podatniczka, może być stosowany wyłącznie wtedy, gdy wkład był wcześniej środkiem trwałym lub wartością niematerialną i prawną – podkreślił fiskus.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane