statystyki

Lepiej przejąć udziały za środek trwały: Dochód będzie mniejszy

autor: Patrycja Dudek27.07.2016, 07:34; Aktualizacja: 27.07.2016, 09:07
podatki, formularz, kalkulator

Sprawa dotyczyła podatniczki, która dostała w darowiźnie działkę z budynkiem wczasowym.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który wnosi do spółki nieruchomość otrzymaną wcześniej w darowiźnie i niewykorzystywaną w działalności gospodarczej, nie pomniejszy przychodu z akcji o wartość tej darowizny – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która dostała w darowiźnie działkę z budynkiem wczasowym. Rok później kobieta wniosła nieruchomość aportem do spółki z o.o., obejmując w zamian jej udziały. Na skutek tego powstał u niej przychód (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT).

Podatniczka pomniejszyła go o wartość darowizny. Dzięki temu nie zapłaciła podatku, bo wartość darowizny była równa wartości nominalnej otrzymanych przez nią udziałów. Powołała się na art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o PIT, który w przypadku objęcia udziałów za wkład niepieniężny, gdy jego przedmiotem są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, pozwala zaliczać do kosztów wartość początkową przedmiotu wkładu pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne.

Dyrektor urzędu kontroli skarbowej stwierdził jednak, że kosztem mogły być tylko opłaty związane ze sporządzeniem umowy darowizny (opłata sądowa i wynagrodzenie notariusza). – Przepis, na który powołuje się podatniczka, może być stosowany wyłącznie wtedy, gdy wkład był wcześniej środkiem trwałym lub wartością niematerialną i prawną – podkreślił fiskus.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane