Projektu jeszcze nie ma, na razie poznaliśmy założenia. Zostały one opublikowane w wykazie prac legislacyjnych rządu. Wynika z niego, że Rada Ministrów przyjmie projekt jeszcze w III kw. br.

Zryczałtowany podatek

Przypomnijmy, że dziś przychody z obligacji (stanowiące przychody z odsetek lub dyskonta od obligacji albo dochody z wykupu przez emitenta obligacji) oraz dochody z przymusowego umorzenia akcji podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W związku z tym podatnicy, których papiery wartościowe zostały przymusowo umorzone, nie mogą wydatków na ich nabycie rozliczać jako straty z innymi dochodami ze źródła przychodów „kapitały pieniężne”, poniesionymi w roku podatkowym lub w kolejnych latach.

Tymczasem przepisy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz.U. z 2025 r. poz. 643) przewidują możliwość umorzenia papierów wartościowych bez wynagrodzenia w drodze decyzji administracyjnej BFG, która jest ostateczna i pod rygorem natychmiastowej wykonalności.

W związku z tym – jak czytamy w informacji zamieszczonej w rządowym wykazie – osoby, posiadające papiery wartościowe, które zostały w całości umorzone w drodze decyzji administracyjnej, w całości tracą swój majątek stanowiący wartość tych papierów. Ponadto powstałej straty nie można rozliczyć dla celów podatkowych z innymi przychodami z kapitałów pieniężnych.

Koszty podatkowe

Dlatego Ministerstwo Finansów chce tak znowelizować przepisy o PIT, aby strata z umorzenia obligacji i akcji mogła być, tak jak inne straty, rozliczana razem z innymi przychodami z kapitałów pieniężnych poniesionymi w roku podatkowym oraz w kolejnych następujących po sobie pięciu latach podatkowych.

Ma więc zostać wprowadzony przepis regulujący zasady określania kosztów uzyskania przychodów w przypadku umorzenia papierów wartościowych na mocy decyzji BFG. Zaliczenie do kosztów nastąpi w roku podatkowym wydania takiej decyzji, nawet gdy podatnik nie uzyskał w nich innych przychodów z kapitałów pieniężnych, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ust. 1 ustawy PIT.

- Wydatki te będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem że wcześniej, w jakiejkolwiek formie, nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów – czytamy w rządowym wykazie.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. i dotyczyć wydatków na objęcie lub nabycie takich papierów wartościowych, które zostały umorzone decyzjami BFG wydanymi po dniu wejścia w życie zmian.

Etap legislacyjny

Projekt nowelizacji ustawy o PIT (nr UDER77) – wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu