Podatnik skorzysta z ulgi abolicyjnej, nawet jeśli nie zapłacił daniny w innym kraju

autor: Anna Misiak, Rafał Sidorowicz16.10.2016, 14:30
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Zarówno umowy międzynarodowe, jak i przepisy ustawy o PIT przewidują określone metody ochrony podatników przed podwójnym opodatkowaniemźródło: ShutterStock

Polski obywatel pracował w Norwegii. Według przepisów tego kraju jego dochody podlegały zwolnieniu z opodatkowania. Czy mimo to ma on prawo do odliczenia swoich zarobków od podatku obliczonego w ojczyźnie?

Polscy rezydenci podatkowi, czyli osoby, które np. pracują sezonowo za granicą czy też wykonują zlecenia od kontrahentów z innego kraju, podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Oznacza to, że ciąży na nich obowiązek zadeklarowania w Polsce wszystkich wpływów. Taka sytuacja może prowadzić do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu – w Polsce i w państwie jego uzyskania. Można jednak liczyć na ulgę abolicyjną, zwłaszcza że m.in. dzięki wysokiej kwocie wolnej w kraju zagranicznym tak naprawdę podatku można nie zapłacić, a jeszcze otrzymać ulgę.

Ochrona przed podwójnym opodatkowaniem

Zarówno umowy międzynarodowe, jak i przepisy ustawy o PIT przewidują określone metody ochrony podatników przed podwójnym opodatkowaniem. Szczególnym rozwiązaniem jest tzw. ulga abolicyjna, o której mowa w art. 27g ustawy o PIT. Celem ulgi jest wyrównanie różnic wynikających z faktu, że w zależności od treści umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania do dochodów zagranicznych zastosowanie znajduje jedna z następujących metod:

- proporcjonalnego odliczenia (kredytu podatkowego zwykłego),

- wyłączenia z progresją.

W przypadku metody proporcjonalnego odliczenia dochód zagraniczny podlega opodatkowaniu w Polsce, a od obliczonego podatku odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą. Stosuje się ją również w przypadku braku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku przed odliczeniem, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.

W ramach metody wyłącznie z progresją dochód zagraniczny podlega zwolnieniu z opodatkowania w Polsce. Kwota dochodu zagranicznego jest natomiast uwzględniana dla potrzeb ustalenia efektywnej stawki podatku w odniesieniu do dochodów krajowych.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane