statystyki

Poradnia podatkowa z 3 października 2016 r.

autor: Tomasz Krywan, Rafał Styczyński03.10.2016, 11:35; Aktualizacja: 04.10.2016, 09:17

Kiedy powstanie przychód dla firmy przy nieodpłatnym stażu. Spółka w ramach staży przyjmuje osoby, którym nie jest płacone wynagrodzenie. Czy w takiej sytuacji powstanie dla nas przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń?
Wykupiłem na własność mieszkanie ze spółdzielni (stanowiące jej własność), w którym zamieszkiwałem od początku lat 90. W 2016 r. podpisałem umowę notarialną ze spółdzielnią na zakup tego mieszkania z bonifikatą, która wyniosła 60 proc. Czy udzielenie bonifikaty przy wykupie mieszkania od spółdzielni jest przychodem podlegającym opodatkowaniu na podstawie ustawy o PIT?
Kupiłem samochód ciężarowy za kwotę 100 000 zł. Zależy mi na jak największym obciążaniu kosztów. W zeszłym roku w ramach jednorazowej amortyzacji dokonałem odpisów na 150 000 zł. Czy mogę w tym roku skorzystać w odniesieniu do ciężarówki z jednorazowego odliczenia w ramach tzw. amortyzacji ekspresowej? Czy muszę się ubiegać o jakieś zaświadczenia?
Matka podarowała synowi udziały w polskiej spółce z o.o. Zarówno matka, jak i syn mieszkają w Niemczech i są niemieckimi rezydentami. Czy w tej sytuacji syn jest zobowiązany do zapłaty jakiegoś podatku w Polsce?

● Spółka w ramach staży przyjmuje osoby, którym nie jest płacone wynagrodzenie. Czy w takiej sytuacji powstanie dla nas przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń?

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Przez nieodpłatne świadczenia należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze w działalności gospodarczej, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku mające konkretny wymiar finansowy.

Generalnie, aby można było określone świadczenie zaliczyć do kategorii świadczeń nieodpłatnych stanowiących źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu, musi dojść do stosunku prawnego, w wyniku którego jeden podmiot dokonuje określonego świadczenia, drugi natomiast to świadczenie otrzymuje nieodpłatnie, zwiększając w ten sposób swoje przychody podatkowe.

Aby uznać dane świadczenie za nieodpłatne, działanie świadczeniobiorcy musi się wiązać z jego pozytywną wolą, tzn. że chce on przekazać świadczeniobiorcy świadczenie i czyni to nieodpłatnie.

Przychód z nieodpłatnych świadczeń nie powstanie wtedy, gdy świadczenia są ekwiwalentne. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy przyjmujemy jakąś korzyść, ale jednocześnie przekazujemy coś od siebie.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane