statystyki

Po zmianie prawa nabywca straci na VAT nawet podwójnie

autor: Łukasz Zalewski03.10.2016, 07:27; Aktualizacja: 03.10.2016, 09:09
VAT

Powrót do 30-proc. sankcji VAT oraz wprowadzenie nowej – 100 proc. od pustych faktur, zakłada projekt dużej nowelizacji ustawy o VATźródło: ShutterStock

Podatnicy będą musieli uważać, od kogo kupują towar lub usługę. Jeśli nie sprawdzą kontrahenta i dostaną pustą fakturę, zostaną pozbawieni prawa do odliczenia podatku i zapłacą sankcję.

Powrót do 30-proc. sankcji VAT oraz wprowadzenie nowej – 100 proc. od pustych faktur, zakłada projekt dużej nowelizacji ustawy o VAT. Jeśli podatnik w deklaracji np. zawyży podatek naliczony podlegający odliczeniu, będzie musiał zapłacić dodatkowo 30-proc. sankcję. Jeśli posłuży się pustą fakturą, fiskus wymierzy mu sankcję 100 proc. Eksperci wskazują, że w efekcie tych zmian niektóre firmy zapłacą VAT dwa razy – fiskus pozbawi ich prawa do odliczenia VAT oraz dodatkowo (w przypadku gdy okaże się, że fakturę wystawił oszust) zapłacą daninę fiskusowi (sankcja).

– W efekcie tych zmian firmy będą się bały coś kupić, w szczególności od nowych czy mniejszych podmiotów, co może negatywnie wpłynąć na konkurencję i poziom cen – ostrzega Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy i partner w KNDP.

Trzy sankcje


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane