Jeszcze przez ponad rok – do końca 2017 r. – podatnicy VAT, którzy zatrudniają nie więcej niż pięciu pracowników, będą mogli składać deklaracje w tradycyjnej formie.
Od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy będą musieli przesyłać deklaracje VAT wyłącznie w formie elektronicznej. Wynika tak z projektu dużej nowelizacji ustawy o VAT.
Reklama
Natomiast już od 1 stycznia 2017 r. obowiązek wysyłki e-deklaracji VAT obejmie:

Reklama
● pracodawców zatrudniających więcej niż pięciu pracowników,
● podatników zarejestrowanych do transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT UE),
● dostawców i nabywców towarów objętych odwrotnym obciążeniem (gdy podatnikiem jest nabywca),
● usługodawców i usługobiorców – w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.
Obecnie e-deklaracje VAT muszą składać jedynie podmioty, które stosują procedury szczególne: dotyczące usług telekomunikacyjnych, nadawczych lub elektronicznych oraz w zakresie świadczenia usług międzynarodowego okazjonalnego przewozu osób. Podatnicy ci muszą składać deklaracje VIU-D, VIN-D oraz VAP-1.
Już teraz jednak coraz więcej podatników przesyła formularze VAT przez internet, nie mając takiego obowiązku. W 2016 r. podatnicy złożyli już w ten sposób prawie 9 mln deklaracji VAT-7.
Taka czynność nie jest bowiem trudna. – Osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą mogą skorzystać z formularza interaktywnego deklaracji VAT-7, którą można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów (www.e-deklaracje.gov.pl). Alternatywą jest specjalna aplikacja e-Deklaracje Desktop, również dostępna na stronie e-deklaracje.gov.pl – tłumaczy Krzysztof Burzyński, doradca podatkowy i menedżer w Baker Tilly Poland.
Po wypełnieniu interaktywnego formularza VAT wystarczy go podpisać i wysłać. Przedsiębiorca nie musi posiadać e-podpisu z kwalifikowanym certyfikatem. Wystarczy, że w odpowiednim miejscu wpisze kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu PIT lub rocznym obliczeniu podatku za poprzedni rok podatkowy.
– Duże firmy składają natomiast deklaracje w wersji elektronicznej z wykorzystaniem podpisu elektronicznego – dodaje Krzysztof Burzyński. W praktyce korzystają ze specjalnych modułów w oprogramowaniu finansowo-księgowym, które pozwalają na zautomatyzowanie wysyłki e-deklaracji VAT.
Kto już dziś musi przesyłać e-PITy
Zarówno biura rachunkowe, jak i pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej pięciu pracowników, już dziś muszą przesyłać wyłącznie w formie elektronicznej formularze: PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, PIT-40, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R.