statystyki

Ruszyły prace nad reformą skarbówki i Służby Celnej

autor: Mariusz Szulc22.09.2016, 07:51; Aktualizacja: 22.09.2016, 09:33

Do sejmowej komisji finansów publicznych trafiły wczoraj projekty zakładające utworzenie już od stycznia 2017 r. Krajowej Administracji Skarbowej. I od razu dał o sobie znać konflikt między opozycją i związkami zawodowymi a rządem.

Opozycja alarmuje, że w zwią- zku z reformą spadną dochody państwa, a wielu urzędników straci pracę. Rząd zaprzecza i mówi o nowym obliczu administracji skarbowej. Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Sejmie przedstawiciele Ministerstwa Finansów i klubu poselskiego Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że czeka nas dobra zmiana w polskim fiskusie. Przypominali, że jego obecne struktury są rozproszone pomiędzy urzędy skarbowe, celne i kontroli skarbowej. Wszystkie te służby mają odrębne bazy informacyjne i dublują swoje zadania. Jednym ze skutków tego jest wysoki koszt poboru podatków (na działania fiskusa wydajemy w Polsce aż 1,6 proc. tego, co zbierze z podatków, przy wskaźniku 0,85 proc. w Irlandii i 0,67 proc. w Hiszpanii) oraz gigantyczna luka w samym VAT (szacowana na około 40 mld zł).


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane