statystyki

Koszty transakcyjne można rozliczać jednorazowo

autor: Łukasz Zalewski21.09.2016, 16:00
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

Prawo podatkowe i bilansowe są względem siebie autonomiczne, dlatego zapisy w księgach rachunkowych nie mogą modyfikować przepisów prawa podatkowegoźródło: ShutterStock

Dzień poniesienia kosztu wyznacza moment wpisania go do ksiąg rachunkowych na podstawie faktury lub innego dokumentu – orzekł WSA w Łodzi. Sprawa dotyczyła spółki produkującej i sprzedającej naczepy i przyczepy oraz zabudowy na samochody ciężarowe.

Kupiła ona inną firmę, będącą czołowym producentem naczep i przyczep we Francji. W związku z tą transakcją poniosła wiele kosztów, m.in. na doradztwo transakcyjne, prawne, podatkowe, księgowe, przeprowadzenie analizy opłacalności transakcji, doradztwo w zakresie oceny kondycji finansowej i operacyjnej spółki francuskiej, tłumaczenia, negocjacje warunków współpracy z akcjonariuszem mniejszościowym i załogą przejmowanego przedsiębiorstwa.

Spór sprowadzał się do tego, w którym momencie spółka może zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka sądziła, że ma prawo odliczyć je już z datą otrzymania faktury. Uważała bowiem, że to właśnie jest dzień poniesienia kosztów, o którym mowa w art. 15 ust. 4d ustawy o CIT.

Dyrektor izby skarbowej się z tym nie zgodził. Przypomniał, że zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy za dzień poniesienia kosztu należy uznać dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych. A zatem samo otrzymanie faktury nie jest wystarczającą podstawą do rozpoznania kosztu podatkowego. Zależy to bowiem jeszcze od uznania go za koszt w ujęciu bilansowym. Będzie to zatem dzień, w którym wydatek pojawił się na koncie kosztowym w księgach rachunkowych – stwierdził organ.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane