statystyki

Interpretacje podatkowe: Prawo do rozliczenia kwartalnego nie wygasa

autor: Agnieszka Pokojska20.09.2016, 07:28; Aktualizacja: 20.09.2016, 08:46
vat

Podatnik uważał, że – mimo iż nie złożył aktualizacji VAT-R – miał prawo rozliczać się kwartalnie, ponieważ nie złożył wniosku o rozliczenie miesięczneźródło: ShutterStock

Nawet jeśli podatnik nie poinformował, że stał się dużym podatnikiem, nie utracił możliwości kwartalnego rozliczenia – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Z pytaniem wystąpił przedsiębiorca, który w styczniu 2013 r., jako mały podatnik, zaczął kwartalnie rozliczać się z VAT (składając VAT-7K). Za I kw. 2016 r. nadal rozliczał się kwartalnie, tyle że złożył już deklarację VAT-7D, co oznaczało, że przestał być małym podatnikiem. Nie złożył natomiast aktualizacji deklaracji VAT-R, mimo takiego obowiązku.

W kwietniu 2016 r. przedsiębiorca dostał telefon z urzędu skarbowego. Poinformowano go, że limit uprawniający do bycia małym podatnikiem przekroczył już trzy lata wcześniej – w III kw. 2013 r. W związku z tym począwszy od października 2013 r. powinien był składać deklaracje miesięczne.

Podatnik uważał, że – mimo iż nie złożył aktualizacji VAT-R – miał prawo rozliczać się kwartalnie, ponieważ nie złożył wniosku o rozliczenie miesięczne. Jedynym jego błędem, przyznał, było to, że składał deklaracje VAT-7K, zamiast VAT-7D.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane