statystyki

Wydanie towarów akcjonariuszowi podlega VAT

autor: Jakub Pawłowski21.09.2016, 06:34; Aktualizacja: 21.09.2016, 06:46
vat

Spółka uważała zaś, że przekazując lodołamacze w zamian za umorzone akcje, nie występuje w charakterze podatnika VATźródło: ShutterStock

Przekazanie towarów w zamian za nabycie akcji własnych w celu ich umorzenia jest odpłatną dostawą towarów – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki akcyjnej zajmującej się budownictwem wodnym. Powstała ona w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego. Spółka postanowiła nabyć część akcji własnych (o równowartości 10,7 proc. udziału w kapitale zakładowym) i umorzyć je za wynagrodzeniem. Miało być ono wypłacone w naturze. Chodziło o siedem lodołamaczy będących częścią majątku spółki, które ta zobowiązała się przekazać na rzecz Skarbu Państwa w zamian za umorzone akcje.

Spółka sądziła, że taka czynność nie będzie opodatkowana. Nie negowała tego, że przekazanie lodołamaczy można uznać za dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. W ocenie spółki jednak było to za mało, aby stwierdzić, że w tym wypadku powstaje obowiązek podatkowy. Dostawy musiałby bowiem dokonać podmiot działający jako podatnik VAT. Spółka uważała zaś, że przekazując lodołamacze w zamian za umorzone akcje, nie występuje w charakterze podatnika VAT.

Argumentowała, że w świetle art. 15 ust. 1 podatnikiem jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tego przepisu. Chodzi zatem o czynności polegające na wykorzystywaniu m.in. towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane