statystyki

Przychód ze sprzedaży udziałów lub akcji w ratach liczony od razu

autor: Kaj05.09.2016, 07:39; Aktualizacja: 05.09.2016, 09:27

Do 31 grudnia 2015 r. przedmiotem rozbieżności między podatnikami, organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi było określenie momentu powstania przychodu u osób fizycznych przy sprzedaży udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych, w przypadku gdy zapłata ceny rozłożona była na raty. Teraz już tego problemu nie ma, ale czy z korzyścią dla podatników?

Przed 2016 r. organy podatkowe przyjmowały stanowisko, że określając moment, w którym osoba fizyczna uzyska przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów lub akcji, należy czynić to w oderwaniu od ratalnego sposobu zapłaty ceny. Uzasadniano to w ten sposób, że rozłożenie płatności na raty nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego, ponieważ wynika on wyłącznie ze zbycia przez podatnika udziałów lub akcji w określonej dacie i za określoną cenę. Takie rozumowanie nakazywało rozpoznawać przychód u zbywcy na moment zawarcia umowy sprzedaży, ponieważ właśnie wtedy dochodziło do zbycia, w wyniku którego powstawał u podatnika przychód należny w rozumieniu ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane