statystyki

Przychód ze sprzedaży udziałów lub akcji w ratach liczony od razu

autor: Kaj05.09.2016, 07:39; Aktualizacja: 05.09.2016, 09:27

Do 31 grudnia 2015 r. przedmiotem rozbieżności między podatnikami, organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi było określenie momentu powstania przychodu u osób fizycznych przy sprzedaży udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych, w przypadku gdy zapłata ceny rozłożona była na raty. Teraz już tego problemu nie ma, ale czy z korzyścią dla podatników?

Przed 2016 r. organy podatkowe przyjmowały stanowisko, że określając moment, w którym osoba fizyczna uzyska przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów lub akcji, należy czynić to w oderwaniu od ratalnego sposobu zapłaty ceny. Uzasadniano to w ten sposób, że rozłożenie płatności na raty nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego, ponieważ wynika on wyłącznie ze zbycia przez podatnika udziałów lub akcji w określonej dacie i za określoną cenę. Takie rozumowanie nakazywało rozpoznawać przychód u zbywcy na moment zawarcia umowy sprzedaży, ponieważ właśnie wtedy dochodziło do zbycia, w wyniku którego powstawał u podatnika przychód należny w rozumieniu ustawy o PIT.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane