statystyki

Spłata pożyczki w naturze wymaga dowodu

autor: Łukasz Zalewski12.09.2016, 07:40; Aktualizacja: 12.09.2016, 10:32
Podatki

Z umowy pożyczki jednoznacznie wynikało, iż ma być ona zwrócona w pieniądzu, a nie usługach.źródło: ShutterStock

Jeśli pożyczka została częściowo spłacona świadczeniami w naturze, to strony umowy powinny to uprawdopodobnić. Bez tego organy podatkowe mają prawo pominąć tę okoliczność – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która nabyła spadek po zmarłym mężu. Złożyła zeznanie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (formularz SD-3), w którym wykazała udział w połowie samochodu osobowego. Kilka miesięcy później jej pełnomocnik złożył jednak korektę zeznania i wyjaśnił, że do spadku weszła również wierzytelność z tytułu umowy pożyczki (200 tys. zł). Spadkobierczyni udzieliła jej jeszcze za życia męża, z ich wspólnych pieniędzy. Kobieta wyjaśniła, że do dnia śmierci męża pożyczka została częściowo spłacona: 50 tys. zł w postaci pieniędzy, a 50 tys. w formie usług, takich jak pomoc w codziennych czynnościach związanych z utrzymaniem domu oraz zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Chodziło o robienie i dostarczanie zakupów, opłacanie rachunków za media, dowóz do lekarzy, zakup i dostarczanie opału, utrzymanie zieleni wokół domu, wykonanie drobnych remontów itd.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane