statystyki

W kontaktach z fiskusem czas to pieniądz

autor: Patrycja Dudek08.09.2016, 17:30
Zasada jest taka, że odwołanie od decyzji określającej PIT do zapłaty powinno zostać złożone w terminie 14 dni

Zasada jest taka, że odwołanie od decyzji określającej PIT do zapłaty powinno zostać złożone w terminie 14 dniźródło: ShutterStock

Trzeba przestrzegać terminów wynikających z przepisów podatkowych. W przeciwnym wypadku można utracić prawo do preferencji albo zakwestionowania decyzji fiskusa. Dużej części terminów nie można bowiem przywrócić.

Czy tydzień może przesądzić o losie przedsiębiorcy

Pani Grażyna prowadzi mały salon fryzjerski. Rozlicza PIT na podstawie karty podatkowej. Wysokość daniny została ustalona na podstawie jej deklaracji, że nie zatrudnia żadnych pracowników. W zeszłym roku, ze względu na duży ruch, zatrudniła fryzjerkę, ale fiskusa poinformowała o tym dopiero niedawno. Skutek jest taki, że urząd skarbowy odebrał jej prawo do rozliczania się na preferencyjnych zasadach. – Urzędnicy każą mi teraz zapłacić PIT na zasadach ogólnych za cały ubiegły i bieżący rok – żali się czytelniczka. – Czy rzeczywiście nie mogę rozliczać się tak jak poprzednio?

TAK

Przedsiębiorca, który nie zawiadomi fiskusa o zatrudnieniu nowego pracownika w terminie 7 dni, straci prawo do rozliczania się w formie karty podatkowej. Termin na złożenie zawiadomienia o zmianie warunków prowadzenia działalności gospodarczej jest terminem prawa materialnego i nie można go przywrócić, bez względu na okoliczności. Tłumaczenie się niewiedzą nie pomoże. Dlaczego? Po pierwsze, w decyzji ustalającej wysokość karty podatkowej znajduje się informacja o tym, że podatnik jest zobowiązany informować urząd skarbowy o zmianach w ciągu 7 dni, a niedopełnienie tego obowiązku spowoduje wygaśnięcie decyzji. Po drugie, do terminów prawa materialnego nie stosuje się przepisu, który pozwala na przywrócenie terminu, jeżeli zainteresowany, czyli podatnik, uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.

Podstawa prawna

Art. 36 ust. 7 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 ze zm.).

Art. 162 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).

Czy uda się przechytrzyć fiskusa


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane