statystyki

Ugoda rozwodowa nie ma żadnego znaczenia dla fiskusa

autor: Łukasz Zalewski08.09.2016, 16:00
Każdy jest samodzielnym, podatnikiem niezależnym od swojego współmałżonka.

Każdy jest samodzielnym, podatnikiem niezależnym od swojego współmałżonka.źródło: ShutterStock

Nie liczy się to, że była żona wzięła na siebie obowiązek zapłaty całego PIT od dochodu ze sprzedaży wspólnego małżeńskiego mieszkania. Nie zdejmuje to obowiązku podatkowego z męża – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła podatnika, który wraz z żoną nabył w 2006 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W 2008 r., a więc przed upływem 5 lat od nabycia, małżonkowie sprzedali je za 234 tys. zł. Pieniądze zostały w całości przelane na konto teściowej podatnika. On sam natomiast złożył w urzędzie skarbowym oświadczenie, z którego wynikało, że przeznaczy w ciągu dwóch lat połowę kwoty ze sprzedaży (117 tys. zł) na własne cele mieszkaniowe. Dzięki temu uniknął zapłaty podatku dochodowego.

Z akt sprawy nie wynikało, czy podobnie postąpiła jego żona. Pewne było natomiast to, że ani mąż, ani żona nie przeznaczyli pieniędzy na własne cele mieszkaniowe.

W 2013 r. mężczyzna przyznał przed naczelnikiem urzędu skarbowego, że mimo złożonego oświadczenia nie przeznaczył 117 tys. na cele mieszkaniowe. Odmówił jednak uiszczenia zaległego podatku. Przedstawił bowiem ugodę rozwodową zawartą z byłą żoną w 2011 r. przed sądem rejonowym. Wynikało z niej, że małżonkowie podzielili wspólny majątek, a 234 tys. zł ze sprzedaży mieszkania trafiło do kobiety. Zobowiązała się ona również do uiszczenia należnego podatku. Z ugody wynikało także, że była żona wzięła na siebie odpowiedzialność, by urząd skarbowy nie dochodził tej należności od byłego małżonka.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane