statystyki

Ugoda rozwodowa nie ma żadnego znaczenia dla fiskusa

autor: Łukasz Zalewski08.09.2016, 16:00
Każdy jest samodzielnym, podatnikiem niezależnym od swojego współmałżonka.

Każdy jest samodzielnym, podatnikiem niezależnym od swojego współmałżonka.źródło: ShutterStock

Nie liczy się to, że była żona wzięła na siebie obowiązek zapłaty całego PIT od dochodu ze sprzedaży wspólnego małżeńskiego mieszkania. Nie zdejmuje to obowiązku podatkowego z męża – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła podatnika, który wraz z żoną nabył w 2006 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W 2008 r., a więc przed upływem 5 lat od nabycia, małżonkowie sprzedali je za 234 tys. zł. Pieniądze zostały w całości przelane na konto teściowej podatnika. On sam natomiast złożył w urzędzie skarbowym oświadczenie, z którego wynikało, że przeznaczy w ciągu dwóch lat połowę kwoty ze sprzedaży (117 tys. zł) na własne cele mieszkaniowe. Dzięki temu uniknął zapłaty podatku dochodowego.

Z akt sprawy nie wynikało, czy podobnie postąpiła jego żona. Pewne było natomiast to, że ani mąż, ani żona nie przeznaczyli pieniędzy na własne cele mieszkaniowe.

W 2013 r. mężczyzna przyznał przed naczelnikiem urzędu skarbowego, że mimo złożonego oświadczenia nie przeznaczył 117 tys. na cele mieszkaniowe. Odmówił jednak uiszczenia zaległego podatku. Przedstawił bowiem ugodę rozwodową zawartą z byłą żoną w 2011 r. przed sądem rejonowym. Wynikało z niej, że małżonkowie podzielili wspólny majątek, a 234 tys. zł ze sprzedaży mieszkania trafiło do kobiety. Zobowiązała się ona również do uiszczenia należnego podatku. Z ugody wynikało także, że była żona wzięła na siebie odpowiedzialność, by urząd skarbowy nie dochodził tej należności od byłego małżonka.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane