statystyki

Terminu na zgłoszenie spadku się nie przywraca

autor: Patrycja Dudek05.09.2016, 07:39; Aktualizacja: 05.09.2016, 09:20
Termin na złożenie zawiadomienia jest nieprzywracalny i że biegnie od daty uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku.

Termin na złożenie zawiadomienia jest nieprzywracalny i że biegnie od daty uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku.źródło: ShutterStock

Spadkobierca, który z własnej woli nie uczestniczył w postępowaniu spadkowym i przez to nie dowiedział się w porę o nabyciu spadku, nie ma co liczyć na zwolnienie – wynika z wyroku NSA.

Sędzia Stefan Babiarz wyjaśnił, że termin na zgłoszenie spadku zaczyna biec od daty uprawomocnienia postanowienia sądu o nabyciu spadku. – Jest to termin prawa materialnego, którego nie można przywrócić – powiedział. Dodał, że można próbować zakwestionować to, czy faktycznie ten termin zaczął biec. Wyjaśnił, że bieg terminu mógłby zostać podważony, gdyby okazało się np. że podatnik nie został zawiadomiony o rozprawie, na której zapadło postanowienie, i w związku z tym nie mógł się dowiedzieć o nabyciu spadku. – Skoro jednak zawiadomiono go o rozprawie, a on sam z własnej woli zrezygnował z udziału w niej, to termin na zgłoszenie spadku zaczął biec od daty uprawomocnienia postanowienia – powiedział sędzia Babiarz.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane