statystyki

MF tłumaczy, co przedsiębiorca odliczy w podróży służbowej

autor: Agnieszka Pokojska24.08.2016, 07:16; Aktualizacja: 24.08.2016, 09:01
paszport walizka

Oprócz diet przedsiębiorcy nie przysługują żadne ryczałty.źródło: ShutterStock

Do kosztów podatkowych można zaliczyć kupione podczas delegacji bilety na targi, wystawy, pokazy, koszty opłaty za bagaż, ale nie wyżywienie – wynika z wyjaśnień resortu finansów.

Zostały one opublikowane w odnowionej ministerialnej bazie interpretacji i innych informacji podatkowych (sip.mf.gov.pl).

Resort wyjaśnił, że przedsiębiorca odbywający podróż służbową może uwzględnić w podatkowych kosztach:

  • jeżeli podróżuje samochodem będącym środkiem trwałym – wszelkie wydatki faktycznie poniesione np. zakup paliwa, opłaty za parking, przejazd drogami płatnymi i autostradami, mycie samochodu, naprawa, holowanie (podstawą rozliczeń są np. faktury, rachunki, dowody opłat),
  • jeżeli podróżuje samochodem osobowym niebędącym środkiem trwałym, czyli używanym na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu – wydatki wyłącznie do wysokości wynikającej z kilometrówki, czyli kwoty wynikającej z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów i obowiązującej stawki za 1 km przebiegu (w tym celu podatnik musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu).

MF zwraca przedsiębiorcom szczególną uwagę na wydatki związane z parkowaniem, udokumentowane biletem z parkometru, kuponem lub biletem jednorazowym, które nie zawierają danych przedsiębiorcy. W takiej sytuacji należy sporządzić dowód wewnętrzny i dołączyć do niego posiadany dokument.

Z kolei wydatki poniesione za granicą, na zakup paliwa i olejów mogą być dokumentowane paragonami lub dowodami kasowymi. Na ich odwrocie należy wpisać dane przedsiębiorcy oraz rodzaj zakupionego towaru.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane