statystyki

MF tłumaczy, co przedsiębiorca odliczy w podróży służbowej

autor: Agnieszka Pokojska24.08.2016, 07:16; Aktualizacja: 24.08.2016, 09:01
paszport walizka

Oprócz diet przedsiębiorcy nie przysługują żadne ryczałty.źródło: ShutterStock

Do kosztów podatkowych można zaliczyć kupione podczas delegacji bilety na targi, wystawy, pokazy, koszty opłaty za bagaż, ale nie wyżywienie – wynika z wyjaśnień resortu finansów.

Zostały one opublikowane w odnowionej ministerialnej bazie interpretacji i innych informacji podatkowych (sip.mf.gov.pl).

Resort wyjaśnił, że przedsiębiorca odbywający podróż służbową może uwzględnić w podatkowych kosztach:

  • jeżeli podróżuje samochodem będącym środkiem trwałym – wszelkie wydatki faktycznie poniesione np. zakup paliwa, opłaty za parking, przejazd drogami płatnymi i autostradami, mycie samochodu, naprawa, holowanie (podstawą rozliczeń są np. faktury, rachunki, dowody opłat),
  • jeżeli podróżuje samochodem osobowym niebędącym środkiem trwałym, czyli używanym na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu – wydatki wyłącznie do wysokości wynikającej z kilometrówki, czyli kwoty wynikającej z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów i obowiązującej stawki za 1 km przebiegu (w tym celu podatnik musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu).

MF zwraca przedsiębiorcom szczególną uwagę na wydatki związane z parkowaniem, udokumentowane biletem z parkometru, kuponem lub biletem jednorazowym, które nie zawierają danych przedsiębiorcy. W takiej sytuacji należy sporządzić dowód wewnętrzny i dołączyć do niego posiadany dokument.

Z kolei wydatki poniesione za granicą, na zakup paliwa i olejów mogą być dokumentowane paragonami lub dowodami kasowymi. Na ich odwrocie należy wpisać dane przedsiębiorcy oraz rodzaj zakupionego towaru.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane