Spytała o to Polka, której syn mieszka w Wielkiej Brytanii. W 2019 r. tamtejszy sąd ubezwłasnowolnił go całkowicie z uwagi na chorobę psychiczną. Kobiecie jako opiekunowi prawnemu zostało przyznane odpowiednie wynagrodzenie na podstawie art. 48 brytyjskiej ustawy o zdolności umysłowej (ang. Mental Capacity Act).

Kobieta uważała, że skoro jej wynagrodzenie z tytułu opieki jest opodatkowane w Polsce (zgodnie z art. 21 polsko-brytyjskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania), to ma tu zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 79a ustawy o PIT. Ten przepis zwalnia z podatku „wynagrodzenie za sprawowanie opieki przyznane przez sąd na podstawie art. 162 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego”.

Kobieta argumentowała, że brytyjskie regulacje odpowiadają polskim regulacjom wynikającym z kodeksu cywilnego, kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz przepisów określających zasady opieki nad osobą ubezwłasnowolnioną.

Dyrektor KIS był innego zdania. Podkreślił, że zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 79a ustawy o PIT, dotyczy wyłącznie wynagrodzenia przyznanego na podstawie art. 162 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeśli zostało ono przyznane na innej podstawie prawnej, to nawet jeżeli ma podobny charakter, nie jest objęte tym zwolnieniem – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Przypomniał, że przepisy dotyczące ulg i zwolnień podatkowych nie mogą być interpretowane dowolnie ani uzupełniane w drodze interpretacji o treść, której dany przepis nie zawiera. „Niedopuszczalne jest doszukiwanie się intencji ustawodawcy i stwarzanie na takiej podstawie norm wykraczających poza literalne brzmienie przepisu” – podkreślił organ.©℗