Minister finansów zwolni czasowo podatników CIT z obowiązku elektronicznego przekazywania ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, czyli plików JPK_ST_KR.

Wynika to z opublikowanego projektu rozporządzenia. Ewidencję tę trzeba będzie przesyłać elektronicznie fiskusowi po raz pierwszy za 2026 r.

Jest to związane z nowym obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów przy użyciu programów komputerowych i cykliczne przesyłanie fiskusowi JPK_CIT i JPK_PIT (czyli ustrukturyzowanych ksiąg i ewidencji).

Przepisy Polskiego Ładu (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.) zakładają, że ten wymóg będzie wprowadzany stopniowo. Najpierw obejmie podatkowe grupy kapitałowe i podatników CIT, u których wartość przychodu z poprzedniego roku przekroczy równowartość 50 mln euro. Będą oni musieli prowadzić księgi elektroniczne i przekazywać JPK_CIT po raz pierwszy za 2025 r. Prześlą je fiskusowi w 2026 r.

Następnie wymóg ten obejmie podatników zobowiązanych do przesyłania fiskusowi JPK _VAT. Prześlą oni jednolite pliki skarbówce pierwszy raz w 2027 r. – za 2026 r.

Potem nowe obowiązki zaczną mieć wszyscy pozostali podatnicy – prześlą oni po raz pierwszy JPK w 2028 r. – za 2027 r.

Zasadniczo na JPK_CIT będą się składać dwa pliki kontrolne:

  • JPK_KR_PD – jednolity plik kontrolny dotyczący ksiąg rachunkowych i podatku dochodowego oraz;
  • JPK_ST_KR – jednolity plik kontrolny, będący odpowiednikiem podatkowej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Projekt rozporządzenia zakłada zwolnienie z przekazywania JPK_ST_KR za rok podatkowy (lub obrotowy), który rozpoczyna się po 31 grudnia 2024 r., a przed 1 stycznia 2026 r.

Oznacza to, że grupy kapitałowe i duzi podatnicy CIT za pierwszy rok (tj. 2025 r.) będą musieli przesyłać JPK_KR_PD, ale bez ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Oba pliki prześlą dopiero po raz pierwszy za 2026 r.

Zmiana ta jest wprowadzana w odpowiedzi na postulaty podatników – tłumaczy Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.©℗