statystyki

Wynagrodzenie to nie odszkodowanie

autor: Patrycja Dudek09.08.2016, 07:16; Aktualizacja: 09.08.2016, 08:35

Należność za budynek mieszkalny, którego właścicielem był wieczysty użytkownik gruntu, nie jest zwolniona z PIT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok, choć zapadł w jednostkowej sprawie, jest ważny dla wielu podatników, bo znaczną część inwestycji mieszkaniowych w Polsce realizuje się na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste. Zasada jest taka, że wraz z wygaśnięciem użytkowania (na skutek upływu czasu lub rozwiązania umowy) wygasa też prawo własności użytkownika wieczystego do wniesionych czy nabytych przez niego budynków. Przechodzą one w ręce właściciela gruntu (Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego), a byłemu użytkownikowi wieczystemu przysługuje wynagrodzenie w wysokości ich wartości na dzień wygaśnięcia użytkowania (art. 33 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1774 ze zm.).

Sprawa, którą zajmował się NSA, dotyczyła mężczyzny, który wybudował dom na gruncie należącym do gminy. Po wygaśnięciu użytkowania wieczystego wystąpił o wypłatę wynagrodzenia. Nie wziął go jednak w gotówce, tylko zdecydował się przystąpić do przetargu na ponowne oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste i otrzymać wynagrodzenie w formie własności tego samego domu.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane