statystyki

Wynagrodzenie to nie odszkodowanie

autor: Patrycja Dudek09.08.2016, 07:16; Aktualizacja: 09.08.2016, 08:35

Należność za budynek mieszkalny, którego właścicielem był wieczysty użytkownik gruntu, nie jest zwolniona z PIT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok, choć zapadł w jednostkowej sprawie, jest ważny dla wielu podatników, bo znaczną część inwestycji mieszkaniowych w Polsce realizuje się na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste. Zasada jest taka, że wraz z wygaśnięciem użytkowania (na skutek upływu czasu lub rozwiązania umowy) wygasa też prawo własności użytkownika wieczystego do wniesionych czy nabytych przez niego budynków. Przechodzą one w ręce właściciela gruntu (Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego), a byłemu użytkownikowi wieczystemu przysługuje wynagrodzenie w wysokości ich wartości na dzień wygaśnięcia użytkowania (art. 33 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1774 ze zm.).

Sprawa, którą zajmował się NSA, dotyczyła mężczyzny, który wybudował dom na gruncie należącym do gminy. Po wygaśnięciu użytkowania wieczystego wystąpił o wypłatę wynagrodzenia. Nie wziął go jednak w gotówce, tylko zdecydował się przystąpić do przetargu na ponowne oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste i otrzymać wynagrodzenie w formie własności tego samego domu.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane