statystyki

Przy opcjach na akcje w ramach planu motywacyjnego może być konieczna interpretacja indywidualna

autor: Leszek Marciniak08.08.2016, 11:29; Aktualizacja: 08.08.2016, 13:55

Zastanawiamy się nad wprowadzeniem jednej z coraz częściej stosowanych form motywowania pracowników. Chodzi o programy opcyjne/akcyjne bądź programy oparte na pochodnych instrumentach finansowych. Jak wtedy powinniśmy rozliczać przychód pracownika?

EKSPERT RADZI

Rozwiązania takie jak programy oparte na pochodnych instrumentach finansowych pozwalają pracodawcom uzależnić wysokość korzyści osiąganej przez pracowników od kryteriów istotnych z punktu widzenia organizatora programu, tj. najczęściej od kluczowych wskaźników finansowych spółki. Korzyści wynikające z programów opcyjnych/akcyjnych są z kolei uzależnione od wartości akcji/udziałów danej spółki. Organizacja programów przekłada się zatem często w sposób pozytywny na wyniki finansowe osiągane przez organizatora w kolejnych okresach rozliczeniowych.

Uzyskanie przez pracowników korzyści w ramach wskazanych rodzajów programów motywacyjnych jest przeważnie uzależnione od ciągłości zatrudnienia danej osoby, co ma korzystny wpływ na zatrzymywanie pracowników.

Należy zauważyć, że temat programów motywacyjnych jest przedmiotem licznych rozbieżności prezentowanych w praktyce organów podatkowych i orzecznictwie sądów administracyjnych.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane