Domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską, czyli płatnicy techniczni, nie będą musieli do końca 2025 r. stosować mechanizmu pay and refund obowiązującego w podatku u źródła – wynika z dwóch projektów rozporządzeń.
Tym samym o kolejny rok zostanie przedłużone wyłączenie, które obowiązuje od lipca 2022 r. Dotyczy ono zarówno PIT, jak i CIT potrącanego w Polsce (czyli u źródła) od wypłacanych za granicę np. odsetek, dywidend, należności licencyjnych (art. 41 ust. 4d i ust. 10ustawy o PIT i art. 26 ust. 2c ustawy o CIT).
Płatnicy od początku zgłaszali, że nie są w stanie wykonać nowych obowiązków
Zasadniczo płatnicy techniczni, czyli podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych lub rachunki zbiorcze, powinni stosować w tych przypadkach mechanizm pay and refund, uregulowany w art. 41 ust. 12 ustawy o PIT i art. 26 ust. 2e ustawy o CIT. Polega on na tym, że płatnik musi potrącić podatek u źródła według krajowej stawki (19 proc. i 20 proc.), gdy suma należności z tytułu odsetek, należności licencyjnych, dywidend lub przychodów z udziałów w zyskach osób prawnych wypłacanych na rzecz jednego zagranicznego podmiotu powiązanego przekroczy w ciągu roku 2 mln zł. Dopiero potem płatnik lub zagraniczny podatnik mogą się starać o zwrot nadpłaconej daniny.
Od początku funkcjonowania tych przepisów płatnicy techniczni zgłaszali, że nie są w stanie wykonać tych obowiązków. W związku z tym Ministerstwo Finansów wprowadziło odpowiednie wyłączenia – najpierw z mocą od lipca 2022 r., a następnie je przedłużało – najpierw do 31 grudnia 2023 r., a później o kolejny rok.
W tym czasie miały zostać wprowadzone w życie odpowiednie rozwiązania ustawowe. Wciąż jednak do tego nie doszło, w związku z czym preferencja zostanie przedłużona o kolejny rok – do końca 2025 r.©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekty nowelizacji dwóch rozporządzeń w sprawie wyłączenia obowiązku poboru zryczałtowanego PIT i CIT – w konsultacjach publicznych