statystyki

Przedsiębiorca może trochę wydać, by nie przekroczyć progu

autor: Łukasz Zalewski04.08.2016, 20:00
przedsiębiorca prawo

Przykładem kosztów, które pan Wojciech mógłby ponieść, a które pomniejszą przychód, a tym samym podatek do zapłaty, są wydatki na wyposażenie biura – biurka, wykładziny, lampy, a także na komputer, drukarkęźródło: ShutterStock

Pan Wojciech prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jest dobrze prosperującym 30-latkiem. W tym roku działalność przynosi mu większe zyski niż w latach wcześniejszych. Przypuszcza, że już we wrześniu może wpaść w drugi próg podatku dochodowego. Do tej pory, ze względu na brak środków, nie dokonywał jednak znaczących zakupów środków trwałych ani samochodu. – Czy w trakcie roku mogę zmienić formę opodatkowania na podatek liniowy? A jeśli nie, to co mogę zrobić, aby nie zapłacić zbyt wysokiego podatku dochodowego? – zastanawia się pan Wojciech.

Niewątpliwie podatek liniowy (według 19-proc. stawki) jest korzystną formą opodatkowania dla podatników prowadzących działalność gospodarczą. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymaga jednak spełnienia określonych wymogów, aby skorzystać z tej formy. Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT podatnicy mogą wybrać ten sposób opodatkowania, ale muszą złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym. Wyjątek dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą. Tacy biznesmeni mogą złożyć pisemne oświadczenie również w trakcie roku, ale nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Co więcej, oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach podatku liniowego można też złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Ponadto oświadczenie złożone w danym roku jest wiążące w kolejnych latach, chyba że podatnik je odwoła.

Powyższe regulacje oznaczają, że pan Wojciech nie może zmienić formy opodatkowania – z zasad ogólnych (stawki 18 i 32 proc.) na podatek liniowy. W praktyce wielu podatników ma podobne problemy. Jeden z nich wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 18 czerwca 2014 r. (nr IBPBI/1/415-356/14/WRz). Chodziło o podatnika rozpoczynającego działalność, który we wniosku rejestracyjnym oświadczył, że PIT będzie rozliczał na zasadach ogólnych, a więc według skali podatkowej. Istotne było to, że wniosek złożył 7 lutego. Później zmienił jednak zdanie. Uznał, że korzystniejsze będzie opodatkowanie podatkiem liniowym. 13 marca złożył więc pismo do naczelnika urzędu skarbowego o zmianę na opodatkowanie według liniowej 19-proc. stawki PIT. Kluczowe było jednak to, że od uruchomienia działalności nie uzyskał jeszcze żadnego przychodu. Dyrektor izby w interpretacji przyjął więc, że podatnik mógł zmienić formę opodatkowania. Można to zrobić do dnia uzyskania pierwszego przychodu. Później już nie.

Wracając do sytuacji pana Wojciecha, należy wskazać, że może on obniżyć swój podatek dochodowy, jeśli zwiększy koszty uzyskania przychodów. W liście do redakcji sam wskazał, że w poprzednich latach nie dokonywał wielu zakupów. O ile więc będą one racjonalne oraz będą miały związek z prowadzoną działalnością gospodarczą lub będą służyły zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodu, będą pomniejszały dochód do opodatkowania. Zgodnie bowiem z zasadami obowiązującymi w PIT – podatek płaci się od dochodu, a nie przychodu. Dochodem jest bowiem przychód pomniejszony o koszty ich uzyskania. O ile np. osoby na etacie mają stałe koszty uzyskania przychodów (np. w wysokości 1335 zł za rok), o tyle osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zaliczać do kosztów wszelkie wydatki związane z prowadzeniem firmy.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane