statystyki

Książki nie zawsze są kosztem w firmie

autor: Mariusz Szulc03.08.2016, 16:00
książka, książki, literatura

Aby wydatki związane z zakupem książek mogły być uznane za koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, to musiałyby też być poniesione w jej ramachźródło: ShutterStock

Wydatków na fachowe pozycje książkowe kupione do majątku osobistego nie można odliczyć od przychodu z działalności gospodarczej – przypomniał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Chodziło o doradcę podatkowego prowadzącego od czerwca 2012 r. działalność gospodarczą. Do majątku prywatnego i za środki osobiste kupił wiele fachowych książek z zakresu podatków i rachunkowości. Żadna z nich nie była warta więcej niż 3,5 tys. zł, ale wszystkie były w bardzo dobrym stanie. Dla części z nich doradca nie posiadał już żadnego dokumentu potwierdzającego zakup, tj. ani paragonu, ani faktury VAT.

Postanowił jednak wnieść cały księgozbiór do nowej spółki, którą planował założyć z innymi ekspertami podatkowymi. Transakcję udokumentowałby oświadczeniem, w którym wykazałby wartość książek zarówno na podstawie faktury i paragonu, jak też ich wartości rynkowej. Zdaniem doradcy tak określone wydatki na kupno książek byłyby jego firmowym kosztem uzyskania przychodu.

Argumentował, że wszystkie przekazane pozycje są związane z wykonywaniem zawodu doradcy podatkowego, a ich wykorzystanie gwarantuje zapewnienie odpowiedniego poziomu jego usług. Podkreślił, że trudna do wyobrażenia jest sytuacja, w której działalność doradcy podatkowego prowadzona byłaby wyłącznie w oparciu o dotychczas zdobytą wiedzę, doświadczenie i możliwość korzystania z nieodpłatnych serwisów internetowych publikujących interpretacje podatkowe i orzeczenia sądów administracyjnych.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane