statystyki

Książki nie zawsze są kosztem w firmie

autor: Mariusz Szulc03.08.2016, 16:00
książka, książki, literatura

Aby wydatki związane z zakupem książek mogły być uznane za koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, to musiałyby też być poniesione w jej ramachźródło: ShutterStock

Wydatków na fachowe pozycje książkowe kupione do majątku osobistego nie można odliczyć od przychodu z działalności gospodarczej – przypomniał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Chodziło o doradcę podatkowego prowadzącego od czerwca 2012 r. działalność gospodarczą. Do majątku prywatnego i za środki osobiste kupił wiele fachowych książek z zakresu podatków i rachunkowości. Żadna z nich nie była warta więcej niż 3,5 tys. zł, ale wszystkie były w bardzo dobrym stanie. Dla części z nich doradca nie posiadał już żadnego dokumentu potwierdzającego zakup, tj. ani paragonu, ani faktury VAT.

Postanowił jednak wnieść cały księgozbiór do nowej spółki, którą planował założyć z innymi ekspertami podatkowymi. Transakcję udokumentowałby oświadczeniem, w którym wykazałby wartość książek zarówno na podstawie faktury i paragonu, jak też ich wartości rynkowej. Zdaniem doradcy tak określone wydatki na kupno książek byłyby jego firmowym kosztem uzyskania przychodu.

Argumentował, że wszystkie przekazane pozycje są związane z wykonywaniem zawodu doradcy podatkowego, a ich wykorzystanie gwarantuje zapewnienie odpowiedniego poziomu jego usług. Podkreślił, że trudna do wyobrażenia jest sytuacja, w której działalność doradcy podatkowego prowadzona byłaby wyłącznie w oparciu o dotychczas zdobytą wiedzę, doświadczenie i możliwość korzystania z nieodpłatnych serwisów internetowych publikujących interpretacje podatkowe i orzeczenia sądów administracyjnych.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane