VAT od promocji w rękach TSUE

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski03.08.2016, 07:27; Aktualizacja: 03.08.2016, 08:58
sąd, temida

NSA uznał, że działania promocyjne służą całościowej działalności gminy, a więc publicznej i gospodarczej.źródło: ShutterStock

NSA stoi na stanowisku, że nie można odliczać podatku naliczonego od wydatków, które poprawiają wizerunek gmin. Jednostki liczą na to, że mógłby to zmienić Trybunał Sprawiedliwości UE.

Problemem jest to, że do tej pory NSA odmawiał zadania pytania prejudycjalnego w sprawie prawa do odliczenia VAT od wydatków samorządów na promocję (m.in. w wyroku z 28 czerwca 2016 r., sygn. akt I FSK 59/15). Zdaniem ekspertów są jednak do tego podstawy. Jak twierdzą, im więcej tego typu spraw trafi do NSA, tym większa szansa, że któryś ze składów orzekających zdecyduje się skierować pytanie do TSUE. Trybunał mógłby wyjaśnić, czy organ władzy publicznej (gmina), który nabywa usługi pośrednio związane z działalnością gospodarczą, rzeczywiście nie ma prawa do odliczenia – jak twierdzi NSA w większości wyroków – czy też posiada takie prawo – jak twierdzą samorządy i eksperci podatkowi. Tylko w jednostkowych sprawach (jeden wyrok NSA i wyroki WSA) sądy przyznawały rację gminom.

Linia sporu

Problem dotyczy wszystkich gmin, które ponoszą wydatki na promocję czy zagospodarowanie przestrzeni. Zobowiązuje je do tego ustawa o samorządzie gminnym – zgodnie z nią muszą utrzymywać zieleń, czystość, budować i remontować chodniki, organizować wydarzenia promocyjne, np. imprezy pod patronatem prezydenta. Jednocześnie prowadzą działalność opodatkowaną – sprzedają oraz dzierżawią gminne nieruchomości.

Twierdzą więc, że przysługuje im prawo do odliczenia VAT od poniesionych wydatków na promocję i utrzymanie zieleni, ponieważ wykorzystują je zarówno do działalności niepodlegającej, jak i opodatkowanej VAT.

Organy podatkowe i sądy nie zgadzają się jednak z gminami. Uważają, że ich wydatki mogą wpływać na wartość nieruchomości i zainteresowanie nabywców, ale gmina i tak musiałaby je ponieść, nawet gdyby nie prowadziła działalności, bo obowiązek ich ponoszenia wynika z ustawy. Co więcej, wydatki na promocję i zieleń mają pośredni związek z działalnością gospodarczą gmin. – Gminie jest więc bliżej do osoby fizycznej, która nie może odliczać VAT, niż do przedsiębiorcy, który korzysta z takiego prawa – przyznał NSA w wyroku z 28 czerwca 2016 r. Podobne orzeczenia zapadały wcześniej (np. wyrok o sygn. akt I FSK 491/16 czy I FSK 943/14).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane