statystyki

Trudno wzruszyć ostateczną decyzję fiskusa

autor: Patrycja Dudek02.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 02.08.2016, 09:03

Notariusz, od którego wyegzekwowano już podatek z tytułu odpowiedzialności płatnika, nie ma co liczyć na to, że wznowi zakończone postępowanie, powołując się na dokumenty, które były znane przed wydaniem decyzji, i takie, które wydano później – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła notariusza, od którego fiskus wyegzekwował niepobrany od klienta podatek od spadków i darowizn. Chodziło o kwotę 5700 zł i odsetki za zwłokę.

Spór toczył się o wartość darowanej nieruchomości, bo to ona stanowi podstawę opodatkowania, od której notariusz jako płatnik powinien obliczyć, pobrać i wpłacić podatek.

Chodziło o działkę przekazaną synowi i synowej. W akcie notarialnym zapisano, że jej wartość wynosi 200 tys. zł. Połowa przekazana synowi była zwolniona z podatku (na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 205 ze zm.). Od połowy przekazanej synowej notariusz powinien był pobrać daninę, uwzględniając kwotę zwolnioną (9637 zł).

Nie zrobił tego jednak i w zamian bez udziału stron sporządził protokół, w którym sprostował oczywistą omyłkę. Miała ona polegać na błędnym określeniu wartości nieruchomości. Zdaniem notariusza wynosiła ona nie 200, ale 20 tys. zł (po 10 tys. zł dla każdej ze stron). Po dokonaniu zmiany notariusz wpłacił do urzędu podatek od synowej (obliczył go od 363 zł).


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane