Będą nowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

autor: Mariusz Szulc02.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 02.08.2016, 08:55
pieniądze

Konwencja, która wdroży pomysły OECD do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, ma być gotowa do podpisu pod koniec 2016 r.źródło: ShutterStock

Negocjujemy podpisanie porozumienia podatkowego z Brazylią i chcemy nowelizować te podpisane już z Francją, Tajlandią i Rosją – zapewnia wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

Odpowiadając na poselską interpelację, wiceminister przyznał także, że resort nie wie, czemu w amerykańskim Kongresie nie została jeszcze ratyfikowana nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. – Nasz kraj zakończył procedury ratyfikacyjne jeszcze w 2013 r. – przypomniał wiceminister Janczyk.

Poseł Marek Ruciński z Nowoczesnej pytał o status prac MF nad aktualizacją i podpisywaniem nowych porozumień podatkowych. Zwrócił uwagę, że choć Polska jest stroną 92 takich dokumentów, to wiele z nich zostało podpisanych nawet w latach 70. ubiegłego wieku i zawiera przestarzałe przepisy. Ich aktualizacja jest więc bardzo ważna, bo zapisy mogą pozwalać nieuczciwym podmiotom na unikanie opodatkowania – podkreślił. Zwrócił też uwagę, że nasz kraj w ogóle nie podpisał porozumień z tak ważnymi krajami jak Brazylia czy Argentyna. To zaś naraża przedsiębiorców współpracujących z kontrahentami z tych państw na niebezpieczeństwo podwójnego opodatkowania.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane