Tylko kwestie techniczne, które nie pozwalaja wykorzystywać nieruchomości w działalności gospodarczej, mogą spowodować zastosowanie innej stawki podatku niż dla nieruchomości związanych z działalnością.
ANALIZA
Z analizy najnowszego orzecznictwa wojewódzkich sądów administracyjnych wynika, że przyczyną problemów interpretacyjnych przepisów o podatku od nieruchomości są często sprawy techniczne. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy w budynku znajdują się budowle takie jak np. instalacje i urządzenia, jak i sytuacji, gdy nieruchomość nie jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Ustalenie kwestii technicznych w takich sytuacjach ma wpływ na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości.

Budowla w budynku

Z wyroku WSA w Białymstoku (sygn. akt I SA/Bk 254/08, nieprawomocny) wynika, że w przypadku gdy w budynku została umieszczona budowla, która stanowi odrębny od budynku, samodzielny obiekt budowlany lub urządzenie budowlane, będzie ona stanowiła odrębny od budynku przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości. A zatem - jak podkreślił sąd - opodatkowaniu w takiej sytuacji będzie podlegał zarówno budynek, jak i budowla.
W sprawie chodziło o ustalenie właściwego sposobu opodatkowania urządzeń i maszyn klasyfikowanych do grupy 3, 4, 6 Klasyfikacji Środków Trwałych, które są osadzone na fundamentach i znajdują się w budynkach oraz poza nimi.
Edyta Banach, doradca podatkowy z Ernst & Young, zwraca uwagę, że z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.) nie wynika jednoznacznie, gdzie kończy się budowla, a zaczyna budynek. Podatnicy mogą mieć zatem problemy z właściwym zastosowaniem tych przepisów. Ekspert przyznaje jednak, że w przypadku, gdy budowla znajdująca się w budynku stanowi odrębny od budynku, samodzielny obiekt budowlany lub urządzenie budowlane, co do zasady będzie ona stanowić oddzielny od budynku przedmiot opodatkowania.
- Budynek oraz budowla będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, w sytuacji gdy budowla będzie stanowić samodzielny, odrębny od budynku obiekt budowlany, nawet gdy znajduje się ona w tym budynku - wyjaśnia Edyta Banach.
Dodaje, że w przypadku gdy instalacje lub urządzenia są elementami składowymi budynku i w związku z tym są zlokalizowane w tym budynku, innymi słowy - budynek wraz z instalacjami lub urządzeniami znajdującymi się w budynku stanowi jedną funkcjonalną całość, podatkowi od nieruchomości będzie podlegać jedynie budynek.

Decydujące posiadanie

Ustalenie warunków technicznych ma także znaczenie w przypadku wykorzystania nieruchomości. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (sygn. akt I SA/Gd 418/08, nieprawomocny) rozpatrywał kwestię, czy podmiot, który prowadzi działalność sezonowo, ale przez cały rok jest właścicielem nieruchomości, ma obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości za cały rok.
Jak wyjaśnia Izabela Jaszczołt, menedżer działu badań i rozwoju Alma Consulting Group Polska, obowiązek podatkowy dotyczący opodatkowania nieruchomości należących do przedsiębiorcy jest uzależniony od faktu posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę.
- Uzależnienie okresu w ciągu roku, w jakim nieruchomość jest wykorzystywana, w tym konkretnym wypadku nie ma znaczenia - podkreśla Izabela Jaszczołt.
Wynika to również z wyroku sądu. Ekspert wyjaśnia, że samo posiadanie nieruchomości rodzi domniemanie, że jest ona wykorzystywana na prowadzenie działalności gospodarczej. W ten sposób jest traktowana również przez jednolite w tej kwestii orzecznictwo.
Izabela Jaszczołt dodaje, że dopiero sposób przeznaczenia nieruchomości wpływa na prawidłową stawkę podatku, jaka powinna zostać zastosowana. Przedsiębiorca nie może bronić się faktem niewykorzystywania w danym momencie nieruchomości, które posiada.
- Nawet używając argumentu nieużytkowania ich ze względu na remont, będzie to nieskuteczne, gdyż nie jest to niewykorzystywanie nieruchomości ze względów technicznych - stwierdza nasza rozmówczyni.
Tylko bowiem kwestie techniczne uniemożliwiające wykorzystywanie nieruchomości w działalności gospodarczej mogą spowodować zastosowanie innej stawki opodatkowania niż przewidziane dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą, co podkreślał już Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (sygn. akt I SA/Ol 220/04).
OPODATKOWANIE NIERUCHOMOŚCI
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają:
• Grunty
• Budynki lub ich części
• Budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
Maksymalne stawki podatku w 2008 roku:
• 0,71 zł od 1 mkw. powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
• 19,01 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
• 2 proc. od wartości budowli