statystyki

Sieci handlowe z nową daniną

autor: Mariusz Szulc29.10.2015, 07:29; Aktualizacja: 29.10.2015, 08:33
sklep z zabawkami

Zdaniem PiS nowa danina nie dubluje podatku od towarów i usługźródło: ShutterStock

Wprowadzenie daniny od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego ma przynieść 3,5 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu i doprowadzić do równej konkurencji na rynku. Do 2020 r. mogłoby to być ponad 14 mld zł – szacuje PiS. Jego projekt budzi jednak wiele kontrowersji. Są obawy, że sklepy przerzucą na klientów koszty nowej daniny.

Podatek mieliby płacić właściciele sklepów o powierzchni powyżej 250 metrów kw. – To oznacza, że danina obejmie nawet 20 proc. handlu detalicznego w sklepach małoformatowych, w takich sieciach jak Lewiatan czy Społem – obawia się Eurocash SA i proponuje podwyższenie tego progu do 400 metrów kw.

Stawka nowej daniny jest podana w projekcie w dwóch wariantach. Jeden to 2 proc. od obrotu, drugi to skala uzależniona od wysokości obrotów. Jeśli wyniosłyby one od 700 tys. do 1,3 mln zł, to podatnik oddawałby fiskusowi 0,5 proc. nadwyżki powyżej 700 tys. zł. Jeżeli obrót wyniósłby od 1,3 mln zł do 3,5 mln zł, to podatnik musiałby zapłacić 3 tys. zł oraz 1,5 proc. nadwyżki powyżej 1,3 mln zł. Pozostali płaciliby 360 tys. zł oraz 2 proc. nadwyżki powyżej 3,5 mln zł.

Część ekspertów wskazuje na przykład Węgier, które wprowadziły kilka lat temu podobną daninę, ale weszły w ten sposób w konflikt z Komisją Europejską. Uznała ona, że jest to rodzaj podatku obrotowego, a jedyną taką daniną, jaka może obowiązywać na terytorium Unii Europejskiej, jest VAT.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane