Zagraniczna spółka, która kontynuuje zdalną współpracę z polskim podwładnym po jego powrocie do kraju, naraża się na obowiązek zapłaty podatku od osiągniętych w Polsce dochodów – wynika z kolejnej już interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Tym razem chodziło o niemiecką spółkę zajmującą się tworzeniem oprogramowania. Jeden z zatrudnianych przez nią specjalistów wrócił do Polski i kontynuuje pracę zdalnie, ze swojego mieszkania. Wciąż zajmuje się tworzeniem i rozwojem aplikacji komputerowych oraz rozwiązywaniem problemów zgłaszanych przez klientów.
Spółka powinna posiadać zakład
Niemiecka spółka była przekonana, że współpraca na takich zasadach nie oznacza posiadania zakładu w Polsce. Liczyła więc na to, że nie będzie płacić w Polsce podatku dochodowego.
Przekonywała, że o istnieniu zakładu można by mówić, gdyby miała w Polsce stałą placówkę, za pomocą której wykonywałaby działalność, choćby częściowo. Dodała, że nie ma uprawnień do dysponowania prywatnym mieszkaniem pracownika, nie wynajmuje w Polsce żadnego biura, pomieszczenia ani lokalu. Może najwyżej wymagać, aby prywatne mieszkanie pracownika spełniało warunki określone w niemieckich regulacjach o pracy zdalnej.
Dodała, że nie współpracuje też z zależnym agentem, natomiast programista nie został upoważniony do negocjowania jakichkolwiek umów w imieniu swojego pracodawcy. Prowadzi wyłącznie działalność o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym – przekonywała spółka.
Innego zdania był jednak dyrektor KIS. Stwierdził, że świadczenie przez polskiego pracownika regularnej i stałej pracy z prywatnego mieszkania oznacza, że mieszkanie to stało się stałą placówką niemieckiej spółki. „W dobie możliwości świadczenia pracy zdalnie, miejsce w którym pracownik świadczy na rzecz zagranicznego pracodawcy (niezależnie czy w warunkach domowych, czy w innym miejscu) można uznać za odębną stałą placówkę tego przedsiębiorstwa” – wyjaśnił organ.
Dodał, że wbrew stanowisku spółki prowadzona przez pracownika działalność nie ma charakteru pomocniczego ani przygotowawczego. Działa on w zespole i wykonuje typowe zadania programisty, zgodnie z wytycznymi i oczekiwaniami spółki oraz pod jej nadzorem. Jego działania mają więc na celu osiągnięcie przez pracodawcę przychodów z zasadniczej działalności gospodarczej. ©℗
Podstawa prawna
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 4 września 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.364.2024.2.MW