Reforma KAS: Już nie tylko naczelnicy urzędów i dyrektorzy izb skarbowych będą wydawać decyzje oraz postanowienia

autor: Łukasz Zalewski14.07.2016, 07:11; Aktualizacja: 14.07.2016, 08:24
Już dziś naczelnicy i dyrektorzy nie pracują sami, mogą nawet upoważniać podległych pracowników do podpisywania za siebie decyzji (na podstawie art. 143 ordynacji podatkowej).

Już dziś naczelnicy i dyrektorzy nie pracują sami, mogą nawet upoważniać podległych pracowników do podpisywania za siebie decyzji (na podstawie art. 143 ordynacji podatkowej).źródło: ShutterStock

Już nie tylko naczelnicy urzędów i dyrektorzy izb skarbowych będą wydawać decyzje oraz postanowienia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • komisarz(2016-07-14 08:47) Zgłoś naruszenie 270

  Lata temu było dobrze. Teraz z każdym rokiem i każdą ekipą rządzącą jest co raz gorzej. Zamiast uprościć podatki, to chcą uprościć i sprowadzić wydawanie decyzji do Formuły 1. Teraz nie liczy się ściągalność i jakość orzecznictwa, tylko szybkość i mierniki, wskaźniki. Nie ma się co dziwić, że wpływy do budżetu są co raz niższe, bo nikomu nie zależy na tym. Liczą sie tylko rankingi DIS i NUS - wyścig szczurów jak w korporacjach.

  Odpowiedz
 • Bert(2016-07-14 10:48) Zgłoś naruszenie 230

  Kolejny element potęgujący zamieszanie w procedurze podatkowej (po planowanej dwutorowości postępowania odwoławczego). Przecież już obecnie kierownicy, a także upoważnieni szeregowi pracownicy wydają orzeczenia na podstawie upoważnienia naczelnika. W całej tej "reformie" brak elementarnego zdrowego rozsądku i znajomości "kuchni" . Zgroza.

  Odpowiedz
 • radca prawny w skarbówce(2016-07-14 12:25) Zgłoś naruszenie 120

  Pan Sadocha sam ma tylko pozorną wiedzę o wykonywaniu zawodu radcy prawnego (w tym w skarbówce). To czy radca w praktyce KORZYSTA z ustawowej niezależności zależy wyłącznie od osoby wykonującej ten wolny zawód. Inną kwestią jest czy pracodawca opinięprawną radcy uwzględni - jest z tym różnie. Natomiast zakładanie z góry pozorów niezależności radców prawnych zatrudnionych w aparacie skarbowym jest nieprawdziwe i świadczy o braku wiedzy jeśli nie o złej woli Pana Sadocha.

  Odpowiedz
 • daniel(2016-07-14 12:55) Zgłoś naruszenie 60

  w tekście jest błąd. Wprawdzie NUS jest pracownikiem IS, ale nie jest powoływany przez DIS tylko przez MF (tak, w praktyce niewiele to zmienia, ale formalnie jednak jest różnica, a GP powinna zwracać uwagę również na szczegóły)

  Odpowiedz
 • Krzysztof_(2016-07-15 11:33) Zgłoś naruszenie 50

  Cel jest oczywisty i zgodny z polityką "dobrej zmiany" - Naczelnik będzie polityczny, (czyli swój PIS-owiec) a decyzję merytoryczne, podejmować będzie radca skarbowy i przede wszystkim będzie brał za nie odpowiedzialność.

  Odpowiedz
 • qaduq(2016-07-14 20:39) Zgłoś naruszenie 40

  To dobra droga do zdjęcia odpowiedzialności z naczelników urzędów skarbowych za wystawiane tytuły płatnicze, To znakomity sposób na dopłacenie za epizodyczne występowanie w sądach grupie uprzywilejowanych o 50% radców, a jednocześnie osłabienie bodźców do sciągania. Poborcy i inspektorzy urzędów skarbowych powinni być premiowani wynagrodzeniem z kosztów egzekucyjnych z całości ściągniętej kwoty bez żadnych ograniczeń. Niestety. Przecież z czegoś musi być tworzony fundusz premiowy dla dyrektorów od ministerstwa i izby skarbowe poczynając. Brak kontroli i wyciągania konsekwencji za wystawianie tytułów wykonawczych po czterech latach, kiedy podmiot dawno zlikwidowany, a należność za chwilę się przeterminuje. Uszczerbkiem dla budżetu jest również premiowanie nowo otwieranych firm, co przybrało patologiczny charakter odsprzedaży innej firmie swoich zasobów po upływie podatkowej karencji. To tylko straty dla budżetu. Skutecznie nawet będzie zwolnić po pięciu, a nawet trzech latach z podatku firmę działającą stabilnie, albo w drodze premii, po trzech latach działania przyznawać 10% premii od wpłacanych podatków z przeznaczeniem na poprawę warunków pracy, czy modernizację. Ale gdzie wtedy miejsce na szachrajstwa? Zaraz podniesie się krzyk, że niesłusznie premiujemy tych, co uczciwie pracują. Niewątpliwy skandal.

  Odpowiedz
 • Radca(2016-07-15 12:47) Zgłoś naruszenie 30

  Pan Sadocha chyba nie wie na czym polega zawód radcy prawnego. Otóż radca prawny jak najbardziej może mieć inne zdanie niż naczelnik. To naczelnik korzysta z pomocy prawnej radcy prawnego, a nie wydaje polecenia jak i co radca ma robić. Równie dobrze można napisać, że pozorna jest niezależność Pana Sadochy- co jeżeli dobrze płacący klient ma inne zdanie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane