statystyki

Od parkingu z ażurowymi ścianami też jest podatek

autor: Łukasz Zalewski29.06.2016, 09:33; Aktualizacja: 29.06.2016, 10:13
Właściciele parkingów uważają, że nie można ich uznać za budowle również dlatego, że nie są obiektem budowlanym odrębnym od budynku sklepu.

Właściciele parkingów uważają, że nie można ich uznać za budowle również dlatego, że nie są obiektem budowlanym odrębnym od budynku sklepu.źródło: ShutterStock

Firma pana Jacka zastanawia się nad budową parkingu podziemnego z ażurowymi ścianami. Chodzi o to, że nie będą one jednolite, jak w każdym normalnym budynku, ale zbudowane z belek, przez które będzie mogło swobodnie przepływać powietrze. – Wydaje mi się, że taka konstrukcja nie powinna być opodatkowana podatkiem od nieruchomości. Czy mam rację – pyta pan Jacek.

Niestety nie. Konstrukcje bez ścian, a jedynie z belkami, są opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Zwykle tego rodzaju parkingi są budowane przy centrach handlowych i supermarketach. Orzecznictwo sądów jest niekorzystne dla ich właścicieli.

Wątpliwości jednak istnieją. Wynikają one z definicji budynku. Zgodnie bowiem z art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadający fundamenty i dach.

W przypadku parkingów z – jak to określił pan Jacek – ażurowymi ścianami (otwartymi na przestrzeń zewnętrzną), zbudowanymi ze słupów, argumentacja podatników jest taka, że nie został spełniony warunek wydzielenia z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych.

Właściciele parkingów uważają, że nie można ich uznać za budowle również dlatego, że nie są obiektem budowlanym odrębnym od budynku sklepu. A jeden obiekt nie może być jednocześnie częścią budynku i częścią budowli. Zwracają wreszcie uwagę, że skoro wjazd na parking nie jest zamykany, to nie można mówić o budynku wydzielonym z przestrzeni zewnętrznej.

Z takim rozumieniem przepisów nie zgadzają się gminne organy podatkowe (wójt, burmistrz lub prezydent miasta) oraz samorządowe kolegia odwoławcze, które dla podatku od nieruchomości pełnią funkcję organów podatkowych II instancji.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane