statystyki

Brak likwidacji nie oznacza, że firma wciąż działa

autor: Patrycja Dudek28.06.2016, 17:00; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:49
Podatnik uważał, że jest to działalność wykonywana osobiście, co dawało mu prawo do odliczania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu.

Podatnik uważał, że jest to działalność wykonywana osobiście, co dawało mu prawo do odliczania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu.źródło: ShutterStock

Były przedsiębiorca może rozliczać przychody poza działalnością gospodarczą, nawet wtedy, gdy formalnie jej nie zlikwidował ani nie zawiesił – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o mężczyznę, który najpierw prowadził szkolenia we własnej, jednoosobowej firmie, ale następnie wniósł ją w całości aportem do nowo utworzonej spółki z o.o. Sam stał się udziałowcem tej spółki i od tej pory prowadził szkolenia na jej rzecz lub w jej imieniu wyłącznie na podstawie umowy o dzieło. Było to ok. 50 godzin w miesiącu. Formalnie jednak nie zlikwidował, ani nie zawiesił działalności gospodarczej. Z tego powodu doszło do sporu, czy prowadzone przez niego szkolenia są dla niego źródłem przychodu z działalności wykonywanej osobiście, czy z działalności gospodarczej.

Podatnik uważał, że jest to działalność wykonywana osobiście, co dawało mu prawo do odliczania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu.

Argumentował, że mimo braku formalnej likwidacji faktycznie zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, bo cała masa majątkowa jego firmy, pracownicy, współpracownicy i klienci zostali przeniesieni do nowej spółki.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane