statystyki

Brak likwidacji nie oznacza, że firma wciąż działa

autor: Patrycja Dudek28.06.2016, 17:00; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:49
Podatnik uważał, że jest to działalność wykonywana osobiście, co dawało mu prawo do odliczania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu.

Podatnik uważał, że jest to działalność wykonywana osobiście, co dawało mu prawo do odliczania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu.źródło: ShutterStock

Były przedsiębiorca może rozliczać przychody poza działalnością gospodarczą, nawet wtedy, gdy formalnie jej nie zlikwidował ani nie zawiesił – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o mężczyznę, który najpierw prowadził szkolenia we własnej, jednoosobowej firmie, ale następnie wniósł ją w całości aportem do nowo utworzonej spółki z o.o. Sam stał się udziałowcem tej spółki i od tej pory prowadził szkolenia na jej rzecz lub w jej imieniu wyłącznie na podstawie umowy o dzieło. Było to ok. 50 godzin w miesiącu. Formalnie jednak nie zlikwidował, ani nie zawiesił działalności gospodarczej. Z tego powodu doszło do sporu, czy prowadzone przez niego szkolenia są dla niego źródłem przychodu z działalności wykonywanej osobiście, czy z działalności gospodarczej.

Podatnik uważał, że jest to działalność wykonywana osobiście, co dawało mu prawo do odliczania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu.

Argumentował, że mimo braku formalnej likwidacji faktycznie zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, bo cała masa majątkowa jego firmy, pracownicy, współpracownicy i klienci zostali przeniesieni do nowej spółki.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane